industrie, bankwezen, diplomatie. Het gevolg hiervan is, dat het gebruik te velde voor den tegenstander de mogelijkheid schept, om veel materiaal voor de ontsluiering machtig te worden, ergo moet het stelsel met het oog daarop zéér moeilijk te ontsluieren zijn. Edoch het gebruik door zeer velen impliceert, dat het een zeer eenvoudig te hanteeren stelsel zij. Tusschen deze twee „iet wat" tegenstrijdige eischen moet dus een compromis worden ge sloten. ad b. Waar, en onder welke omstandigheden, moet het worden gebruikt? De vraag is hier: wordt er bij gebruik te velde onder omstandigheden vercijferd, die rustig en ongestoord werken veroorloven Het antwoord kan niet anders dan pertinent ontkennend luiden. Systemen, waarbij men „gereedschap" moet gebruiken, zijn uit den booze; immers het gevaar, dat dit gereedschap (w. o. te verstaan codeboeken, tabellen, roosters, linialen, klokken, cylin ders, enz.) in handen van den tegenstander komt, dan wel door onbevoegden de gebruikswijze daarvan wordt waargenomen, is zóó groot, dat men een systeem zal moeten aanvaarden, waarbij het gebruik van gereedschap algeheel kan worden ontbeerd. Doch bovendien wordt te velde vercijferd onder zéér uitzon derlijke psychische omstandigheden, en doen zich tevens allerlei andere den arbeid verzwarende factoren gelden, alsongemak kelijke houding, slechte verlichting, blootgesteld aan weer en wind enz. Daarom moet een te velde bruikbaar stelsel van den (dé-) chiffreur weinig inspanning vergen, duseen gemakkelijk han teerbaar stelsel met een gemakkelijk memoreerbaar sleutelwoord. ad c. Hoe moet het kunnen worden overge bracht Het criterium is uiteraard electrische overbrenging, doch deze eischt weer onherroepelijk het gebruik van een stelsel, dat groote zekerheid biedt tegen ontsluiering, daar de voortschrij dende techniek er in geslaagd is, om den afluisterdienst reeds een groote mate van volmaaktheid te verschaffen. ad. d. Welk doel wenscht men met het gebruik Van het geheimschrift te bereiken? Het doel is uiteraard, om ontsluieren van in het geheimschrift gestelde teksten door onbevoegden onmogelijk te maken, dan wel ten koste van zóóveel tijdverlies te doen gaan, dat de ontsluiering geen waarde meer heeft. Dit laatste mag echter niet al te letterlijk worden opgevat. De ontsluiering van een code bijv. kan zelfs jaren daarna nog haar volle waarde behouden ten aanzien van de alsnog binnen komende cryptogrammen. Zij kan zelfs nog waarde hebben, nadat de code door den tegenstander bereids werd veranderd (als bijv. de nieuwe code een variatie is van den reeds ontsluierde). 899

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 57