In verband met het bovenstaande kunnen de als ideaal gel dende eischen, waaraan een voor militair gebruik te velde practisch bruikbaar geheimschriftstelsel moet voldoen, als volgt worden geformuleerd 1. Het stelsel moet practisch niet door derden ontsluierd kunnen worden. 2. Het bezit van een bericht in dat geheimschrift en van zijn letterlijken klaren tekst, mag niet tot gevolg hebben, dat het stelsel als zoodanig wordt gecompromitteerd. 3. Met uitzondering van den sleutel mag het geheele stelsel aan den tegenstander bekend zijn, zonder dat hierdoor dat stelsel tevens onbruikbaar wordt. 4. De sleutel moet eenvoudig memoreerbaar zijn, en naar believen zijn te veranderen. 5. Het aanhouden van tabellen, roosters en ander gereedschap mag door het stelsel niet opgelegd worden. 6. De practische toepassing moet eenvoudig zijn, niet veel inspanning en tijd kosten, en geen kennis vereischen van vele of ingewikkelde regels. 7. De vercijfering moet door één persoon kunnen worden uit gevoerd. 8. De vercijferde berichten moeten geschikt zijn voor oversei ning door middel van Morse-teekens. Zooals reeds gezegd, zijn de hier geformuleerde eischen als ideaal te beschouwen, hetgeen dus vrijwel gelijk staat met het constateeren van het feit, dat het zoo goed als uitgesloten moet worden geacht, dat er een niet-mechanisch stelsel kan worden bedacht, dat aan al die eischen de volle 100% recht doet wedervaren. In den regel zal dan ook uit practische overwegingen de eene eisch hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk aan den andere moeten worden opgeofferd. Deze practische overwegingen zijn de mate van geheimhouding (permanent, lang of kort), de omstandigheden waaronder het personeel waardoor het cijferwerk moet worden verricht, bijzondere eischen van het te bezigen verbindingsmiddel, Een enkele toelichting op de boven geformuleerde eischen kan voor den ter zake minder geörienteerden lezer wellicht van nut zijn. ad 1. Practisch staat hier niet uitsluitend als tegenstelling tegenover theoretisch, d.i. mathematisch, doch ook in den zin van „practisch nut afwerpende", met het oog op den tijd, welke voor ontsluiering door ervaren cryptologen noodig is. ad 2. Hier moet onder „gecompromitteerd" worden verstaan, dat het stelsel „an sich" daardoor verder onbruikbaar zou worden 900

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 58