Het stelsel moet dus zóódanig zijn, dat het onder die omstan digheden door een eenvoudige verandering van het sleutelwoord verder ongewijzigd in gebruik kan blijven. Intusschen is het bezit van een cijferbericht en zijn letterlijken klaren tekst wel een voor den tegenstander hoogst zelden voor komend gunstig geval. ad 3. Dit geldt óók slechts voor bepaalde stelsels. Is bijv. bekend, dat de tegenstander gebruik maakt van een eenvoudig zg. „Julius Ceasar-systeem'', dan is de kennis van den sleutel zelfs niet eens van belang. Wenschen we bepaald den sleutel in dat geval te weten, dan is dat een kwestie van enkele minuten. Gebruikt hij daarentegen het zg. „Cijfervierkant", dan interes seert ons het sleutelwoord buitengewoon sterk, omdat zonder de kennis daarvan, de ontsluiering een zeer langdurigen en in gespannen arbeid vordert. ad 6. Vercijfering kost tijd, en een eenvoudig hanteerbaar stelsel zonder gebruikmaking van gereedschap als codeboeken, zal relatief zelfs méér tijd kosten, omdat de vercijfering daarbij letter voor letter zal moeten geschieden. De eenige bekorting welke men kan aanbrengen, bestaat in het veelvuldig toepassen van afkortingen en van open code. ad 7. Deze eisch is, behalve uit een oogpunt van geheimhou ding, bovendien in kleine verhoudingen, waar men bij wijze van spreken geen geweer aan de vuurlinie kan onttrekken zonder deze daardoor daadwerkelijk te verzwakken, zéér klemmend. De overige eischen, welke genoemd zijn, behoeven geen nadere toelichting. B. Het tactisch gebruik van geheimschrift. Vercijfering mag slechts dan plaats hebben, wanneer zulks nood zakelijk isDit zoowel uit een oogpunt van eigen veiligheid als van tijdverlies. Waarom zou men bijv. een niet-geheim be richt gaan vercijferen Men beloopt de kans, dat de tegenstan der het bericht opvangt, afluistert of buitmaakt, waardoor men hem geheel onnoodig welkom materiaal verschaft, dat hem bij zijn ontsluieringspogingen van veel nut kan zijn. Bovendien veroorzaakt onnoodig vercijferen geheel nutteloos tijdverlies. On noodig vercijferen is tactisch-cryptografisch fout 901 Wellicht zullen er onder U zijn, die uitroepen„natuurlijk vindt men den sleutel, als men van eenzelfde bericht den klaren en den crypto-tekst heeft". In het algemeen gesproken, is die opmerking wel juist, doch theorie en practijk zijn in de cryptografie nu eenmaal vaak met elkander in oor log, en bij het bezigen van bepaalde systemen is het vinden van het sleutelwoord onder de gegeven omstandigheden vaak nog zéér tijdroo- vend bij mechanische systemen onmogelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 59