■lijkheid aannemelijk is, dat de tegenstander de seinen kan mede- lezen. Voor te verzenden berichten gelden geheel overeenkomstige beschouwingen. Moet een bericht per radio worden verzonden, dan mag zulks indien de inhoud van dien aard is, dat de vij and uit de kennis van dat bericht voordeel zou kunnen trekken nimmer in klare taal of open code geschieden. Evenmin mogen binnen den afstand van 3000 m. van de eigen voorste troepen, wanneer deze reeds eenigen tijd in gevechtsaan raking zijn, belangrijke berichten per telefoon of gewone telegraaf worden gewisseld. Zelfs verdient het aanbeveling, om belangrijke per postduif of ordonnans over te brengen berichten te vercijfe- ren, dan wel door het gebruik van schuilnamen voor derden onbegrijpelijk te maken. C. Het technisch gebruik van geheimschrift. Het technisch gebruik van geheimschrift omvat een samenstel van regels, aangevende de wijze waarop cijferschrift moet worden gebruikt, ongeacht de voor bepaalde stelsels gemaakte bijzondere :gebruikseischen. De grens tusschen het gebied der zuiver tactische en zuiver technische regels is niet overal even scherp te trekken hier en daar overlappen beide gebieden elkander. Harde ervaring leerde, dat zelfs door oogenschijnlijk nietige fouten in het technisch gebruik de sleutel van een stelsel kan worden prijsgegeven. Het is dan ook van zéér groot belang, dat men, alvorens een geheimschrift toe te passen, de eigenaardigheden van dat stelsel ten volle doorgrondt (en niet het minst de zwakke zijden er van), en van de bijzondere gebruiksaanwijzingen geheel op de hoogte is. De voor geheimschriften in het algemeen geldende regelen voor bet technisch gebruik zijn de volgende 1. Alle mogelijke voorzorgen moeten worden genomen, om het geheim van den sleutel ongeschonden te bewaren. Zoodra men slechts op aannemelijke gronden vermoedt, dat het geheim van den sleutel is geschonden, moet zulks onmiddellijk worden gemeld. 2. Zooveel mogelijk worden steeds dezelfde personen voor het cijferwerk aangewezen (chiffeurs). 3. Alle kladpapier, afkomstig van cijferwerk, moet onmiddellijk na gemaakt gebruik worden vernietigd door verbranding en ver trapping. Evenzoo moeten alle mogelijke bescheiden, welke het geheim van den sleutel in gevaar kunnen brengen (zooals ont vangen cijferberichten, bijzondere gebruiksaanwijzingen betref fende den sleutel enz.), veilig worden opbewaard, en onmiddellijk worden vernietigd, als gevaar dreigt, dat ze den vijand in handen ■zullen vallen. 905

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 63