sluiering kunnen vergrooten. Men kan in een dergelijk geval het niet-geheime gedeelte als afzonderlijk klaar bericht verzenden, terwijl men het geheime gedeelte apart als cijferbericht verzendt. Eenige aanwijzing in het klare beticht, dat dit zal worden gevolgd door een vercijferde aanvulling, is natuurlijk ontoelaatbaarin het vercijferde gedeelte kan zoo noodig verwezen worden naar het in klaar schrift gestelde gedeelte. 8. Men vermijde in cijferberichten vaak met denzelfden aanhef te beginnen of met denzelfden slotzin te eindigen. 9. Herhaling of verduidelijking in klare taal ook zelfs van een enkele groep van een cijferbericht moet worden vermeden. 10. Adres en afzender, alsmede nummer en tijd van afzending van een bericht mogen nimmer worden vercijferd. Adres en afzen der mogen indien (wat regel is) geheimhouding daarvan ge- wenscht is, door schuilnamen of oproepseinen worden weergegeven. De tijd van afzending kan bij de ontcijfering van belang zijn. Wanneer bijv. bepaald werd, dat op een gegeven dag op het uur 0000 (middernacht) een verandering van het sleutelwoord zal plaats hebben, en men ontvangt dien dag te 0130 een vertraagd cijferbericht, dat blijkens de daarop gestelde klare aanteekening derf vorigen dag te 2356 werd afgezonden, dan weet de déchif- freur onmiddellijk, dat hij voor de ontcijfering van dat bericht nog van het oude sleutelwoord moet gebruikmaken. 11. Met uitsluiting van alle andere letters gebruike men bij het cijferwerk slechts hoofd-drukletters, teneinde vergissingen te voorkomen (g en qn en uo en ah en k enz.). 12. Het vercijferen moet steeds zorgvuldig en zonder over haasting geschiedenalvorens een cijferbericht af te zenden, wordt de juistheid van het cijferwerk nauwkeurig nagegaan. 13. Het ver-(ont-)cijferen mag slechts geschieden door het daarvoor in de voorschriften aangewezen personeelOnbe voegd ontcijferen is verboden. 14. Het gebruik van andere geheimschriften dan die, welke in de voorschriften zijn vastgelegd, is verboden. 15. Beantwoording van een cijferbericht geschiedt in hetzelfde geheimschrift als waarin het eerste bericht was gesteld. Tenslotte bedenke een ieder, die berichten moet opmaken, welke moeten worden vercijferd het volgende het gevaar voor ontsluiering van een cryptogram stijgt althans bij gebruik van een niet-mechanische methode ongeveer recht evenredig aan de hoeveelheid „materiaal". Daardoor kunnen zéér korte berich ten in een betrekkelijk eenvoudig te ontsluieren systeem vaak moeilijker te ontsluieren zijn, dan langere berichten, welke volgens een meer ingewikkeld systeem werden vercijferd. Dit impliceert duskorte berichten zooveel mogelijk gebruik maken van (ondubbelzinnige) afkortingen en van open code, als mede een veelvuldig verwisselen van sleutel. 907

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 65