nadere omschrijving hiervan verwijzen naar hetgeen hieromtrent onder F wordt medegedeeld). We krijgen dusA B D F G H J K P Q U V W Y Z M E S T R C O N L I •waarop wederom afschrijving der kolommen volgt op de wijze zooals bij de constructie van de benoeming der kolommen werd aangegeven, zoodat we voor de benoeming der rijen verkrijgen AHUMCBJVEODKWSNFPYTLGQZRI. Nu is elk der 625 vakjes waaruit het vierkant bestaat aan te duiden met 2 letters, nl. als eerste, die van de kolom, en als tweede die van de rij waarin het beschouwde vakje ligt. De vaststelling (c. q. wijziging) van de benoeming der kolom men en rijen geschiedt door den O. L. Z., die dit kan delegeeren aan den C. V. In beginsel krijgt elke groote eenheid een of meer diagonalen tot zijn beschikking. Elke diagonaal heeft een aantal vakjes, gelijk aan haar benoemingsgetal (zie de figuur van de Bijlage 1). Zoo heeft de in de figuur gearceerde diagonaal 14 dus 14 vakjes, resp. benoemd GA, RH, YU, FM enz. MS. De O. L. Z. stelt, na voor het Algemeen Hoofdkwartier de noodige diagonalen te hebben gereserveerd, de overige diagonalen ter beschikking van den C. V. Deze houdt op zijn beurt de noodige diagonalen ter beschikking van het Hoofdkwartier van het Veldleger, en stelt de overige ter beschikking van de divisie commandanten enz., die op overeenkomstige wijze die diagonalen weder over de hoofdonderdeelen hunner divisie verdeelen. Herhaalde verandering van oproepseinen is noodigdit kan geschieden door wijziging te brengen in het schema (nieuw sleutelwoord dan wel andere constructie van de benoeming van rijen en kolommen), ol door wijziging in de verdeeling der toe gewezen diagonalen. Dit laatste kan vooral gemakkelijk plaats vinden, als men bij de eerste verdeeling reeds dadelijk rekening houdt met een zeker surplus. Heeft aflossing van troepen plaats, dan mag nimmer tegelijker tijd verandering van oproepseinen plaats hebben, doch de aflos sende troepen nemen de oproepseinen van de afgeloste troepen ongewijzigd over, een en ander opdat den vijand geen aanwij zingen omtrent de aflossing worden gegeven. Zoo mag in den bewegingsoorlog de vijand ook geenerlei aanwijzing krijgen door verplaatsing der tot een bepaald troepen- deel behoorende radiopostenm.a. w. moeten deze radioposten bij eenigszins belangrijke verplaatsing ook tevens hun oproepsein veranderen. 909

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 67