De mogelijkheid hiertoe moet reeds bij de eerste verdeeling worden onder het oog gezien. b. Schuilnamen. Zooals reeds t.a.p. werd opgemerkt, verdient openlijke ver melding van namen van troepeneenheden, staven, commandanten, belangrijke terreinvoorwerpen enz. geen aanbeveling, omdat het noemen er van den vijand reeds nuttige gegevens kan verstrekken. Daarom moeten deze namen zoo eenigszins mogelijk worden aangeduid met zg. schuilnamen. Dit behoeven geen daadwer kelijke namen te zijn, doch men kan er voor gebruiken woorden, letters, getallen, of een combinatie van letters en getallen. Schuilnamen mogen tegelijk met open code en klaar schrift worden gebruikt. Ook oproepseinen zijn een soort van schuilnamen en mogen dan ook als zoodanig worden gebruikt. In radioberichten mogen de bij de oproepseinen behoorende schuilnamen voor „adres" en „afzender" echter niet worden geseind, maar gebruikt men uit sluitend de oproepseinen. In beginsel worden schuilnamen steeds ge bezigd ter vermelding van adres en afzender in berichten, welke door den v ij and kunnen worden onderschept. De afzender geeft dus als adres op den schuilnaam van den geadresseerdehij kan echter óók den klaren naam van den geadresseerde vermelden, welke dan echter door de(n) met de verzending belaste(n) verbindingsafdeeling(-post) automatisch dooi den schuilnaam wordt vervangen. Schuilnamen worden nimmer vercijferd!! Zijn de schuilnamen niet bekend, dan worden geadresseerde en afzender vercijferd vóór aan den inhoud opgenomen, en het bericht gezonden aan den commandant die voor de doorzending kan zorgdragen. Hetgeen hiervoor onder a. is gezegd omtrent geheimhouding, herhaaldelijke verandering, en het niet gelijktijdig veranderen met een aflossing, geldt evenzeer voor schuilnamen. Voor het vormen en uitgeven van schuilnamen, wordt van een soortgelijk vierkant gebruik gemaakt, als bij a. is omschreven, met dien verstande echter, dat het vierkant behalve aan de boven- en linkerzijde, ook benoemd wordt aan de onder- en rechterzijde. Het sleutelwoord voor oproepseinen en dat voor schuilnamen mogen nimmer hetzelfde zijn. Nemen we als sleutelwoord CHERIBON, dan gaan we voor de constructie van de benoeming van de rijen en de kolommen van het (wederom in 625 vakjes verdeelde) vierkant als volgt te werk: 910

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 68