In het aldus geconstrueerde vierkant voor schuilnamen kan men elk der 625 vakjes op 8 verschillende wijzen aanduiden, n. 1. le) letter boven en getal links, 2e) letter links en getal beneden, 3e) letter beneden en getal rechts, 4e) letter rechts en getal boven, 5e) letter boven en getal rechts. 6e) letter rechts en getal beneden. 7e) letter beneden en getal links, 8e) letter links en getal boven. Het aantal mogelijke benoemingen is dus 8 maal 625 of 5000. Van de vier laatstgenoemde wijzen wordt echter nimmer gebruik gemaakt, waardoor het aantal dus tot 2500 wordt teruggebracht. De letters worden aangevuld tot persoonsnamen (officieel vast gestelde). Zoo zou het in de figuur (Bijlage 2) gearceerde vakje kunnen worden genoemdGERR1T de 94steYSBRAND de 84steURSULA de 19de, en EDUARD de 25ste. In de Bijlage 2 is een volledig schema voor schuilnamen gege ven men kan echter voor onze kleine verhoudingen volstaan met de helft daarvan, door alleen de benoemingsalfabetten (en -getal len) boven en links te benutten Elk der vakjes kan dan door 2 benoemingen worden weergegeven er zijn dus op deze wijze 1250 benoemingen mogelijk, hetgeen vermoedelijk wel voldoende zal zijn. Behalve voor het versluieren van de in den aanvang genoemde namen van eenheden, commandanten enz., kunnen schuilnamen óók worden gebezigd voor het doen van korte en zéér belangrijke mededeelingen (bijv. korte bevelen). Deze soort van schuilnamen (-zinnen, -getallen) kunnen door de betrokken commandanten zelf worden uitgegeven, doch mogen uiteraard niet overeenstemmen met de in het schema voorkomende schuilnamen. Zoo kan bijv. de schuilnamen MERAPI beteekenen „val onmiddellijk aan"; het schuilgetal 41 „staakvoorwaartsche beweging en richt u ter plaatse tot verdediging in". Deze schuilnamen vormen in wezen een soort geheime code. Hun gebruik te velde zal veelvuldig zijn voor de hoogere com mandanten kan het daarom noodig worden, om min of meer uit gebreide lijsten of stelsels van schuilnamen aan te leggen of te ontwerpen. Voor oordeelkundige samenstelling daarvan verdient de raadpleging van een cijfer-expert (cryptoloog) aanbeveling. c. Golflengten. Bij de toewijzing van golflengten mag geen regelmaat worden toegepast, waardoor den vijand een inzicht wordt onthouden in de samenstelling en de indeeling van onze strijdmacht. Indeeling in groepen van golflengten is nochtans noodzakelijk, zoowel in verband met het golfbereik der verschillende soorten 912

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 70