van toestellen, als om hinderen te voorkomen. Doch binnen de groepen moet dan weer de verdeeling onregelmatig zijn. Veelvuldig veranderen van golflengte is ter misleiding van den vijand noodig, terwijl als vast beginsel worde aangenomen, dat zoo mogelijk de golflengte steeds tegelijk met het oproepsein wordt gewijzigd. E. Gebruik van afkortingen en open code. a. afkortingen. Reeds werd er met een enkel woord op gewezen, dat het ge bruik van afkortingen ten zeerste aanbeveling verdient, zoowel uit een oogpunt van bemoeilijking der ontsluiering, als uit econo misch oogpunt (besparing van tijd en eventueel van seinkosten). Het spreekt vanzelf, dat in het seinverkeer(berichtenwisseling) in de eerste plaats afkortingen moeten worden gebruikt, welke officieel zijn vastgesteld in de betrekkelijke reglementen en voor schriften. Deze moeten dus in alle voorschriften geheel met elkander overeenstemmen, en het is ook gewenscht om de afkortingen, welke bij de verschillende Wapens en Diensten in gebruik zijn, in één voorschrift te verzamelen. Deze afkortingen kunnen dan omvatten a. benamingen van eenheden, commandanten en staven, b. afkortingen te gebruiken bij de aanvoering der verschillende wapens, in het bijzonder te noemen de vuurleiding der artillerie, c. afkortingen te gebruiken in radio-berichten bij de samen werking van troepen op den grond met vliegtuigen, d. afkortingen te gebruiken in het dienstverkeer, e. afkortingen voor bijzondere aanwijzingen. Bestaan deze tabellen eenmaal, dan moeten ze ook waar het maar eenigszins mogelijk is worden toegepastzij moeten dus voor een ieder, die met ver-(ont-)cijferen heeft te maken gemeengoed zijn. Andere afkortingen dan de voorgeschrevene, bijv. die, welke in het dagelijksch leven voorkomen, door het veelvuldig gebruik gesanctionneerd zijn, doch vóór alles, die niet kunnen worden misverstaan, mogen daarnaast eveneens worden gebruikt. Doch verder mag men niet gaan. Bij het vercijferen worden, zooals we zagen alle letters, dus óók die van de afkortingen in hoofd-drukletters aangegeven (zie ook ad F.). Leesteekens kunnen bij de vercijfering worden weg gelaten, indien althans daardoor geen misvatting kan ontstaan bij de ontcijfering wordt door den déchiffreur de juiste punctua tie weder aangebracht. b. Gebruik van open code. Onder een open code verstaat men een niet-geheime code het is een verzameling van de te velde het meest voorkomende woorden, uitdrukkingen en getallen, welke verkort kunnen worden weergegeven met groepen van bijv. 3 letters. 913

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 71