loopende patiënten die ook niet volwaardig kunnen worden ge noemd zouden ook een aderlating kunnen ondergaan. Hoofdzaak zal moeten zijn en blijven dat de man niet wordt geïnfecteerdmaar is dit ongelukkigerwijs toch het geval dan moet hij nog de kans hebben door onverwijlde bekendmaking der ramp te ontkomen aan de finantieele strop. Heeft hij ook die kans niet, aanvaard, dan is er geen motief te noemen om hem de gevolgen van zijn handelingen en zijn verzuim te besparen. Terwijl tegenwoordig nog dikwijls eens wordt afgewacht „om dat het misschien nog wel overwaait" zal moeten worden bereikt dat het verdacht geval zonder eenig uitstel op het ziekenrapport verschijnt „omdat het wel eens mis kon zijn". Ik geloof niet dat het noodig zal zijn om nader uiteen te zetten dat uitsluitend belangstelling voor het werkelijk belang van JAN, in verband met de oplossing van het moeilijke probleem, mij deed zoeken naar middelen om hem op deze wijze naar rede te doen luisteren. Hoewel, zooals hiervoor reeds vermeld, de toestand absoluut niet ongunstig is in vergelijking met dien in Holland of dien in Indië buiten het kampement, is nog niet het mogelijke gedaan ter verbetering. Tegenwoordig wordt de man ter bescherming tegen infectie voorzien van prophylactica en krijgt hij hieromtrent deskundige wenken van den kampementsarts. Evenals alcoholica in staat zijn om een autobestuurder een onverantwoord-optimistischen kijk op den weg te geven zal het bezit dezer prophylactica voor JAN het gevaar kunnen meebrengen van een al te lichtvaardig wegredeneeren van „alle" aan zijn onbezonnenheden verbonden risico. In het gelukkig bezit van zijn afweermiddel laat JAN zich maar al te gaarne vinden voor de overtuiging zich thans volko men straffeloosheid te hebben verzekerd, terwijl in feite slechts de uiterste zorg hem zijn gezondheid kan doen behouden, zoodat het riskant is de bewaking daarvan aan hem zelf in handen te geven. Thans kan de man, als hij zulks zelf verkiest, bij terugkeer in het kampement gebruik maken van het reinigingslocaal of de prophylaxiskamers, terwijl ik het zou prefereeren dat aan ieder man die thuiskomt de pertinente vraag werd gesteld of hij zich onmiddellijk of korten tijd daarvoor aan infectie heeft bloot gesteld, waarna hem in het bevestigend geval alle gewenschte behandeling door deskundig personeel onmiddellijk moet kunnen worden verleend. Dus geen vrije verkiezing meer, doch gedwon gen behandeling, indien kans op infectie heeft bestaan en even- tueele bestraffing indien achteraf mocht blijken dat JAN in deze niet naar vermogen heeft medegewerkt aan het algemeen belang. Dergelijke maatregelen zouden uitgaven met zich brengen voor extra personeel en eventueel noodige kleine verbouwingen, die 849

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 7