tegenstaande de invoering van de automobiel bij de legers, niet één der vroegere middelen gemist kan worden. Na het op verschillende wijzen verkrijgen van de verplegings- behoeften, bestaat de legerverpleging feitelijk in hoofdzaak uit een dagelijks voorkomend gewoonlijk onder zeer moeilijke om standigheden uit te voeren vervoer van betrekkelijk groote quanta levensmiddelen, fourages, brandstoffen enz. Waar de legerverpleging dus blijkbaar voor een belangrijk percentage neerkomt op een zuivere vervoersquaestie, is zij uiter aard zeer nauw betrokken bij de moderniseering van de vervoer middelen en komt het in verband daarmede nuttig voor eens na te gaan in hoeverre en op welke wijze de autotractie bij die verpleging kan worden toegepast. Voor het overbruggen van groote afstanden blijft de spoorweg uiteraard het aangewezen middel, terwijl op kleine trajecten of in 's vijands nabijheid autotransport in vele gevallen de voorkeur zal verdienen. Bij de verpleging in het operatie-gebied zal de autotractie zooveel mogelijk moeten worden toegepast, omdat zij in verge lijking met de paardentractie niet alleen een veel grootere snelheid (en daardoor een grootere dag-capaciteit) bezit, maar bovendien, omdat zij gepaard gaat met een grooter laadvermogen en als consequentie daarvan Minder voertuigen (geringere colonne-lengte minder versperring op de wegen), vermindering van personeel en van verplegings- behoeften. Voorts gaat daarmede samen het vervallen van vele paarden en de anders daarvoor benoodigde hoeveelheden paardenvoer. Tegenover het vervallen van de fourages staat, dat men bij het gebruik van auto's benzine, smeerolie en banden noodig heeft, doch in aanmerking genomen dat deze bedrijfsmiddelen voor honderden kms. tegelijk kunnen worden medegenomen en het vervoer ervan weinig bezwaarlijk is (gering volume, handige verpakking, geen bederf), valt dit in het niet in vergelijking met de betrekkelijk groote hoeveelheden paardenvoer. I. De invloed van de autotractie op de legerverpleging. In vroegere tijden waren de operatiën, voornamelijk als gevolg van de gebrekkige vervoermiddelen, geheel aan het verplegings- vraagstuk ondergeschikt. Met de ontwikkeling van het verkeerswezen is daarin echter een verandering gekomendoor de spoorwegen en later vooral 940

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 2