2. EENIGE AANTEEKENINGEN OP DE BROCHURE „EEN MOEILIJK INDISCH PROBLEEM".') door L. A. VELLENGA. lste Luitenant der infanterie N. I. L. Sedert de redactie van het Indisch Militair Tijdschrift, zeer welwillend, bovengenoemde brochure onder de leden van de I. K. V. verspreidde, werd in Nederland en Indië eenig commentaar geleverd op de geopperde denkbeelden. In het algemeen kan gezegd worden, dat de gegeven beschou wingen zich in hoofdzaak hebben bepaald tot hetgeen in de brochure als „oplossing met een vraagteeken" werd gegeven en dat men het hiermede allesbehalve eens was. Nagenoeg niet is besproken het uitgangspunt: de ongustige landaard-verhoudingen in ons koloniaal vrijwilligersleger. De brochure had ten doel de onbevredigende aard der verhou dingen in het licht te stellen en mede te werken tot opheffing van de gewraakte—en door de critici niet weerlegde mis standen in die verhoudingen. Hiertoe werd een idee aan de hand gedaan, hetwelk in zich met de pretentie van volmaaktheid droeg, doch dat zoolang niets beters wordt gegeven, in beginsel gehandhaafd blijft. Iedere oplossing brengt eigenaardige moeilijkheden met zich mee, de in de brochure gestelde ontkomt daaraan niet. De bezwaren mogen anders zijn, zij behoeven uit dien hoofde het principe niet minder aan vaardbaar te maken, dan dat van welk stelsel ook. Moeilijkheden worden niet overwonnen door ze uit den weg te gaan. Vanzelfsprekend is het ieders goed recht de denkbeelden op goede gronden te betwisten, doch even natuurlijk is het, dat met opbouwende kritiek, zooals van den Kapt. der Inf. R. B van Dijken in het I. M. T. 1931 No 4, de zaak meer wordt gediend, dan door een stuk zooals een militaire medewerker in de Locomotief van 10/4 '31 plaatste. Tusschen deze twee uitersten bewogen zich ongeveer de opinies van de anderen: de opmerkingen van de Indische Gids van Mei 1931 en die van het Soerabajasch Handelsblad van 16/2 '31, de 968 Tot haar leedwezen moest de redactie deze bijdrage in verband met plaatsgebrek eenigen tijd aanhouden (Redactie).

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 30