■door de automobiel werden de troepen minder afhankelijk van de verplegingsmoeilijkheden en dus vrijer in hun bewegingen. Had men vóór het uitbreken van den Europeeschen oorlog het oog bijna uitsluitend gevestigd op het vervoer van verple- gingsbehoeften en dacht men zich de gebruiksmogelijkheid van auto's beperkt tot op geruimen afstand van de strijdende troepen, tijdens dien oorlog is een veel ruimer gebruik van automobielen mogelijk gebleken. Enkele gevallen, waarin door den dienst van den aan- en afvoer (A. A.) gebruik wordt gemaakt van vrachtauto-colonnes, welke uiteraard geheel ter beschikking van dien dienst staan, vragen onze aandacht. In de eerste plaats kan het voorkomen, dat het vermogen van de spoorwegen ontoereikend is voor alle voorkomende vervoeren, hetgeen zich in ons Indië zeer zeker spoedig zal voordoen, in welk geval gebruik zal moeten worden gemaakt van naar behoefte te formeeren automobieltreinen, die dus uitsluitend dienen om de spoorlijnen te ontlasten. Wordt de afstand van het eindstation A. A. tot de hoofdver- strekkingsplaatsen (H. V. Pin.) te groot voor de autotreinen der troepen, dan wordt automatisch de scheidingslijn tusschen het ach terland en het operatiegebied naar voren verlegd en de spoorlijnen ■tot die grenslijn door automobieltreinen verlengd. De vrachtauto-colonnes kunnen bovendien voor het overbruggen van eventueele hiaten in het spoorwegvervoer dienen. Daar de motortractie wat afstand betreft minstens driemaal zooveel presteert als de dierlijke tractie, zoo is het duidelijk dat ze zonder omlading (hetgeen een besparing aan tijd en arbeid geeft) in één dag een afstand tusschen eindpunt A.A. en troepen- trein kan overbruggen, die voor karren op 2 a 3 dagmarschen neer zou komen. Hieruit vloeit de mogelijkheid voort om het eindpunt A.A. meer naar achteren te verplaatsen, waardoor de troepen zich vrijer 'kunnen bewegenminder aan zekere afstanden gebonden, kan ■men thans uit de meest geschikte plaatsen een keuze doen en daarbij dus rekening houden met alle mogelijke economische en geografische factoren, alsmede met die ten aanzien van veiligheid, rust als anderszins. Hebben wij ten aanzien van de verpleging de achterwaartsche verbindingen tot het eindpunt A.A. en van daar tot den troepen- trein op de z. g. contactpunten (H.V. Pin.) reeds in beschouwing genomen, thans zullen wij nagaan welken invloed de auto's op het verdere verloop van de verpleging kunnen uitoefenen. Een teer punt is de overbrugging van den afstand tusschen de contactpunten (H.V. Pin.) en de (korps) verstrekkingsplaatsen i(V. Pin.). 941

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 3