Vele collega's zullen, hetzij tijdens hun opleiding, hetzij tijdens detacheering bij het Nederlandsche Leger reeds met het cijfer- vierkant hebben kennisgemaakt. Voor hen, die nog nimmer met het stelsel werkten, moge een beknopte beschrijving er van hier onder volgen. Allereerst wil ik echter op den eenigszins vreemd aandoenden naam „cijfer"-vierkant wijzen, waar er geen sprake is van ook maar één enkel cijfer. Men spreekt echter evengoed van „ontcij feren" van een brief, een raadsel, óók al komen daarin geen cijfers voor, in welke uitdrukking men evenwel niets vreemds vindt. Zooals reeds eerder werd gezegd, heeft vercijferen niets uit te staan met cijfers, en verstaat men onder „vercijferen" van een klaren tekst evengoed het onleesbaar maken daarvan voor oninge- wijden door middel van letters, teekens, enz. Het zou wellicht juister zijn, indien we zouden spreken van „ver- cijferingsvierkant", doch de naam „cijfervierkant" heeft al een zóó vaststaand burgerrecht verkregen, dat we dien naam verder zullen behouden. Het cijfervierkant dan, is een stelsel van vercijfering, waarbij met behulp van een sleutelwoord de letters van een klaren tekst twee aan twee worden vervangen door groepen van twee crypto- letters. Een aan het eind eventueel overschietende letter, wordt eveneens door een andere vervangen. Alleen het sleutelwoord dat gemakkelijk memoreerbaar kan en moet zijn is geheim, en wordt door den O. L. Z. of door den C. V. vastgesteld. Delegatie van de bevoegdheid tot het vaststellen van het sleutelwoord aan bepaalde ondercommandanten kan plaats vinden. Het sleutelwoord, waarin (voor onze omstandigheden) de letter X niet mag voorkomen, moet uit minstens 5 letters bestaan. Het vierkant bestaat uit 5X5 vakjes, in elk waarvan, volgens een bepaalden regel, één der letters van het alfabet (min X) wordt ingeschreven. De constructie van het cijfervierkant wordt bepaald door de samenstelling van het sleutelwoord, is dus afhankelijk van aantal en volgorde van de sleutelletters. Is het sleutelwoord bijv. BANDOENG, dan levert dit woord, met weglating van de méér dan eenmaal daarin voorko mende letters, de volgende sleutelletters op: BANDOEG. De vakjes in het cijfervierkant worden nu te beginnen met het linker bovenste vakje achtereenvolgens van links naar rechts, en de rijen van boven naar beneden ingeschreven. Eerst schrijft men de niet-sleutelletters van het alfabet (min X) in de normale alfabetische volgorde in, en daarna de sleutelletters, deze laatste in de volgorde, waarin zij in het sleutelwoord voor komen. 983

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 45