c u Bij het sleutelwoord BANDOENG, behoort dus het vol gende vierkant F H I J K L M p Q R S T V W Y Z B A N D 0 E G Een zwak punt van deze wijze van inschrijving is, dat de sleutel- letters in de juiste volgorde onder aan het cijfervierkant verschijnen, en niet daarover worden verdeeld. Een cryptoloog, die de Neder- landsche taal goed machtig is, kan bij het vinden van de rij N D O E G al gauw juiste gevolgtrekkingen omtrent het waar schijnlijke sleutelwoord maken. Hij zal uit de zeer plausibele volg orde dezer letters nl. onmiddellijk herkennen, dat zij tot het sleu telwoord moeten behooren ware dit nl. niet het geval, dan zouden -althans bij deze wijze van samenstelling van het vierkant de D en de E onmiddellijk op elkander moeten volgen Een betere constructie zou dan ook zijn, die, waarbij het sleutelwoord (de sleutelletters) over het vierkant wordt (worden) versnipperd, bijv. BANDOEG en de afschrijving: C F H 1 J KL M P Q R S T U V W Y Z Waar deze wijze van inschrijving (die, naar men zich zal herin neren gedeeltelijk ook werd toegepast bij de samenstelling van de schema's voor oproepseinen en schuilnamen) slechts een gradueel en geenszins een principieel verschil maakt met die van het „Hol- Iandsche" cijfervierkant, en dit laatste bij vele Lezers reeds min of meer bekend zal zijn, wordt gemakshalve voor onze verdere beschouwingen deze laatste behouden, doch wordt de eerste wijze ten zeerste aanbevolen voor gebeurlijke invoering in het Indische Leger. Bestaat het sleutelwoord uit precies 5 sleutelletters, dan krijgt men bij de eene wijze van inschrijven het sleutelwoord op de onder ste rijdaarentegen bij de andere wijze van inschrijving in de 984 B C M V A F P W N H Q Y D I R Z 0 J S E K T G L U

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 46