linker kolom. Overal is echter kruid voor gewassen, en ook hieraan is tegemoet te komen het zou echter te ver voeren, om hierop nader in te gaan. Overigens heeft dit bezwaar alleen theoretische en weinig practische waarde. Om nu een gegeven klaren tekst met behulp van het vierkant te vercijferen, wordt die klare tekst eerst in groepen van twee letters afgedeeld, nadat eventueel in den tekst voorkomende cijfers of ge tallen vooraf voluit in letters zijn geschreven (dan wel zijn ver vangen door de betreffende groepen uit den een of anderen code, bijv. JAA-code). Nu kunnen zich bij de vercijfering van een klare groep van 2 letters met betrekking tot hunne onderlinge ligging in het vierkant 4 verschillende gevallen voordoen a. beide letters liggen in dezelfde (horizontale) rij b. beide letters liggen in dezelfde (verticale) kolom c. zij liggen noch in dezelfde rij, noch in dezelfde kolom d. beide letters zijn dezelfde. ad a. De beide letters worden één voor één vervangen door de in het vierkant onmiddellijk rechts daarvan gelegen letter. Een letter, die reeds in een der 5 meest rechtsche vakjes ligt (J, Q, V, A, G,), wordt vervangen door de letter, die in het meest linksche vakje van dezelfde rij ligt (dus resp. door C, K, R, W, of N). Klare CH wordt dus crypto FI, ST TU, ZA BW, NG DN, enz. ad b. De beide letters worden één voor één vervangen dooi de onmiddellijk er onder gelegen letter, waarbij een letter, welke in een kolom geheel onderaan ligt (dus N, D, O, E, G) vervan gen wordt door de bovenste letter van diezelfde kolom (dus resp. door C, F, H, I, J). Klare KW wordt dus crypto RN, HO MH, BE EI, enz. ad c. Hierbij liggen de letters in de diagonaalsgewijze tegenover elkaar liggende hoekpunten van een rechthoek. De letters worden nu één voor één vervangen door de letter, die het andere hoekpunt van den rechthoek vormt, dat in dezelfde rij is gelegen. De klare groep KO wordt dus MN (en nimmer NM 1). Zoo ook wordt kl. CT cy. HR kl. UW cy. RB kl. PR. ey. KU, enz. ad d. De verdubbeling van een letter wordt vercijferd door de verdubbeling van de letter, welke er onmiddellijk rechts van is 985 Men gebruike hier het eerste vierkant op blz. 984.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 47