gelegen, behoudens de wijziging, wanneer de klare letter reeds ge heel rechts in de rij ligt in dat geval wordt zij wederom vervangen door de meest linksche letter van diezelfde rij. Dus BB wordt AA GG wordt NN enz. Dit is een tweede zwak punt van het stelsel, terwijl een derde zwak punt is (doch dit kan men nu eenmaal niet ontgaan), dat de omgekeerde volgorde van een klaar bigrarn ook steeds wordt vercijferd door het omgekeerde van het crypto-bigram. Stel dus, dat het klare bigram DE wordt vercijferd met OG, dan wordt bij alle variaties op dit stelsel het klare bigram ED ver cijferd door het crypto-bigram GO. Intusschen worden deze bigrammen door de indeeling in groepen van twee letters zóó vaak vertroebeld, dat ook dit bezwaar meer van theore- tischen dan van practischen aard is, terwijl men bovendien vertroebeling van bigrammen op tal van manieren kunstmatig in het leven kan roepen, bijv. door na de vercijfering één willekeurige letter vóór aan het cryptogram te plaatsen, en voorts ook door het plaatsen van zg. „nieten" of „zaailingen". Zooals t.a.p. reeds medegedeeld, mag een aan het eind over blijvende letter vervangen worden door haar rechter buurvrouw zij mag echter óók met een geheel willekeurige letter worden aan gevuld tot een bigram, dat op volkomen dezelfde wijze als boven omschreven wordt vercijferd. Nimmer mogen andere dan overschietende letters op deze wijze let ter voor letter worden vercijferd. Waarom niet Omdat in dit geval elke letter steeds door de zelfde cryptoletter zou worden weergegeven, en het stelsel daar door dus zou worden teruggebracht tot een z.g. „Julius Caesar"- systeem, welks ontsluiering niet veel meer dan enkele minuten kost. Alvorens nu een vercijferd bericht te verzenden, wordt de crypto- tekst eerst nog van links naar rechts in groepen van 5 letters inge deeld de slotgroep mag eventueel minder dan 5 letters tellen. Vercijferen we nu met het sleutelwoord SEMARANG het be richt „vijand heeft kg. Tjipatat bezet en dringt voorwaarts", dan zal dat bericht, na vercijfering, er als volgt uitzien QEOGS HZTRV KJQMQ RPDWS ZVSGK DLMRV EVKGY MRNUZ. De regels voor de ontcijfering volgen logisch uit de regels, welke hierboven voor de vercijfering werden gegeven. Ik meen dan ook, deze kwestie verder aan den lezer te kunnen en mogen overlaten. Opgemerkt dient nog te worden, dat een bericht eerst als geheel ontcijferd kan worden beschouwd, wanneer het vlot leesbaar is, dus wanneer alle daarin voorkomende leesteekens en afkortingen na de ontcijfering weder in den verkregen klaren tekst zijn ingevuld, en alle daarin vookomende code-groepen weder door klare taal zijn vervangen. 986

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 48