Bij een voorwaartsche beweging moeten de troepentreinen niet alleen denzelfden afstand als de troepen afleggen, maar moeten daarenboven zonder groot oponthoud, nog een marsch naar ach teren afleggen om na vulling op de contactpunten (H.V. Pin.) weer naar hun onderdeelen terug te keeren. Is het aantal beschikbare karren onvoldoende om een volledig rantsoen te vervoeren, dan zal men tot den noodmaatregel moeten komen om een gedeelte van die karren den rit tweemaal te laten doen, waarmede een groot gedeelte van den nacht gemoeid zal zijn. Hoewel bij het verstarren van den bewegingsoorlog de door die treinen af te leggen afstanden kleiner kunnen worden, behoeft het wel geen betoog dat een dergelijke gang van zaken tot een spoedig verbruik van paarden en personeel leidt. Door de groote dagcapaciteit van de vrachtauto's is het echter, mede in verband met de in den Europeeschen oorlog opgedane ervaring dat die auto's dikwijls tot vrij dicht achter de frontlijn bruikbaar zijn, niet uitgesloten a. de contactpunten (H.V. Pin.) meer naar voren te verleggen en de afgifte van de verplegingsbehoeften over meerdere van die punten in de breedte te verdeelen, waardoor de achter- waartsche bewegingen voor den troepentrein kleiner worden b. indien dit in verband met den toestand der toegangswegen mogelijk is en de tactische omstandigheden zulks toelaten, de auto's, die de verplegingsbehoeften van het eindpunt A. A. aanvoeren, via de H. V. Pin. naar de verstrekkingsplaatsen (of dicht daarbij gelegen punten) te doen oprijden, in welk geval de troepenvoertuigen weinig of in het geheel niet in actie behoeven te komen. Daar de karren van den bagagetrein de troepen op smalle en slechte wegen moeten kunnen volgen en zich zoonoodig ook in het tusschenterrein moeten kunnen bewegen, ligt het voor de hand dat de toepassing van auto's bij den troepentrein als regel uitgesloten is en de dierlijke tractie daarvoor haar volle betee- kenis heeft behouden. Blijkt hieruit dat de auto niet onder alle omstandigheden het meest ideale transportmiddel is, nog meer komt dit tot uiting bij de keuken- en filterwagens, die tijdelijk bij den gevechts- trein kunnen worden ingedeeld. Het behoeft dan ook geen betoog, dat door een algemeene in voering- van keuken (filter-) auto's het doel voorbij gestreefd zou worden, te meer, als men in aanmerking neemt dat een keuken auto voor één compagnie (zooals bij enkele Europeesche legers bij bepaalde onderdeelen in gebruik) een eigen gewicht van 2800 kg. heeft en met inbegrip van lading en personeel 3'/2 ton weegt. Hoewel bij organisaties met motortractie (b. v. vrachtauto secties, enz.) dergelijke keuken- en filterauto's wel op hun plaats.. 942

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 4