Om aan het vliegtuig kenbaar te maken, dat het uitgelegde sein vercijferd is, kan men een bijsein gebruiken (bijv. een halfronde lap). Zoo zal bijv., wanneer het sleutelwoord voor het cijfervierkant met een D begint, voor de vercijfering van een groep van den U- seinlap-code de groep kunnen worden genomen, die zooveel plaat sen hooger (lager) in den code ligt, als het rangnummer in het alfabet van de letter D bedraagt. Stel dus (zie Bijlage 3), dat we de codegroep 156 willen ver- cijferen, dan zou dit kunnen geschieden door het uitleggen van de groep 135. Wordt een dergelijk bericht eventueel doorgeseind per radio, dan moet het worden voorafgegaan door de bijzondere aanwijzing CY. H. Vercijfering van radio-opdrachten van artillerie Het eigenaardige kenmerk van opdrachten van artillerie is, dat ze meestal in zeer karakteristieken vorm worden gegoten. Waar dit laatste niet noodig is, kan uiteraard bij de vercijfering worden gebruik gemaakt van het cijfervierkant, doch wanneer die kenmer kende vonm: wèl wordt toegepast, mag voor de vercijfering geen ongewijzigd gebruik van dat cijfervierkant plaats vinden. Niet om dat het ongewijzigd gebruik niet „safe" genoeg is, maar omdat de vijand, die een bericht hoort seinen naar een vliegtuig, dat hij wellicht kan zien, het vliegtuig daarna misschien de verstrekte op drachten kan zien uitvoeren, waardoor hij belangrijke aanwijzingen omtrent den waarschijnlijken inhoud van de (vercijferde) opdracht kan krijgen. Daarom is het wenschelijk gebleken, om voor deze berichten een afzonderlijk stelsel van vercijfering te benutten een stelsel, dat even eenvoudig te hanteeren is, als het moeilijk is om te ontsluieren. Een zoodanig stelsel vindt men o.a. in de toepassing van een sleutelwoord met een optelgetal. Het optelgetal wordt geconstrueerd bijv. met behulp van het zelfde sleutelwoord als geldt voor het cijfervierkant, en wei daar van de sleutelletters, welke naar hun alfabetische volgorde worden genummerd van 1 tot en met 10 (10 wordt voorgesteld door 0). Zij het sleutelwoord BANDOENG, dus de daarin voorko mende sleutelletters B A N D O E G, dan luidt het sleutelgetal: 2 1 6 3 7 4 5. Zou het sleutelwoord méér dan tien letters bevatten, dan laat men de overige letters ongebruikt. Het sleutelgetal kan men tot hoogstens 10 maal zijn lengte uit breiden, door er achtereenvolgens achter te plaatsen een sleutel getal, waarvan alle cijfers één grooter zijn (10 wordt 0), dus 988 AAN VLIEGTUIGAFDEELINGEN (VLIEGTUIGEN).

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 50