gebezigd voor de belangrijkste berichten. Seinen, welke veel op- elkander gelijken (bijv. midden op den dag afgeschoten witte en blauwe lichtkogels) worden bij voorkeur bestemd voor berichten, welker verwisseling geen ernstige gevolgen met zich kan mede brengen. De beteekenis van de seinen wordt door den O. L. Z. of door den C. V. vastgesteld, en moet af en toe worden veranderd deze verandering mag echter niet daadwerkelijk worden ingevoerd vóór dat alle onderdeelen van het Leger v.z.n. daarmee in kennis zijn gesteld. L. Enkele beschouwingen over het toepassen van Het doorgevoerd toepassen van vercijfering bij oefeningen kost inspanning en tijd, welke alle deelnemers zich onvermijdelijk moeten getroosten, om de grootst mogelijke „efficiency" te krijgen, ter wijl aan de andere zijde veelvuldig en vooral grondig oefenen die inspanning en tijd tot een minimum kunnen reduceeren. Het ligt geenszins in de bedoeling, om hieronder een bepaald oefeningsschema te ontvouwen dit zou trouwens slecht gaan, waar door het ontbreken van een Voorschrift Geheime Berichten- wisseling slechts de allereerste en allereenvoudigste beginselen, zouden kunnen worden beoefend, en juist de meer belangrijke en meer ingewikkelde „gevallen" achterwege zouden moeten worden gelaten. Doch in algemeene trekken kan toch wel worden aangegeven, wat er zooal bij de oefeningen moet worden behandeld. In de eerste plaats moge dan worden opgemerkt, dat alle be roepsofficieren van de Wapens en de L.A. algeheel op de hoogte zullen moeten zijn van de t.g.t. ter zake te verschijnen voorschriften, terwijl zoo lang we nog niet kunnen beschikken over speciaal daarvoor opgeleide chiffreurs ook aan alle Europeesche onder officieren (-instructeur) de eisch moet worden gesteld, dat zij vlot kunnen ver- en ontcijferen, in het systeem en met behulp van de codes, welke voor hun Wapen of Dienst zijn voorgeschreven. Dus voor de infanterie cijfervierkant, J-code, U-lap-code vice-versa voor de artillerie en de L.A. gelden weer zooals we reeds zagen speciale eischen als toepassing van een optelgetal, enz. Men vange aan met individueele oefeningen, welke z.n. binnens kamers kunnen worden gehouden, en waarbij dus tactische om standigheden voorloopig buiten beschouwing blijven. Deze oefeningen zijn zuiver technische men lette echter van den beginne af op alle mogelijke details. Zoo worde bijv. onmid dellijk na elk vercijferd bericht het geconstrueerde vierkant ver- 990 VERCIJFERING BIJ OEFENINGEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 52