Archipel heeft gezonden, op alle belangrijke punten en onder allerlei vermommingen. Waar ter wereld kan zulks minder opvallend geschieden dan in Indië, waar Ooster- en Westerlingen van velerlei nationaliteit schier onbeperkte gastvrijheid en bewegingsvrijheid genieten? Commentaar op de noodzakelijkheid van het gebruik van geheim schrift in oorlogstijd zélfs in den bewegingsoorlog lijkt mij in verband met het bovenstaande vrijwel overbodig Maar dat gebruik moet in vredestijd worden beoefend Men doe in dit opzicht liever iets te veel dan te weinig In den Wereld-oorlog werden op het gebied van de cryptografie ervaringen opgedaan mocht het onverhoopt h.t.l. eenmaal toi een oorlo0- komen, dan zullen ook wij in dat opzicht haide ervaringen opdoen. Het is echter de vraag, of deze ervaringen geheel parallel met elkander zullen loopen, daar ónze omstandigheden in alle op zichten zoo geheel afwijkend zijn van de West-Europeesche. Wij, met ons conglomeraat van rassen en nationaliteiten zullen wel in het bijzonder op onze hoede moeten zijn voor de geheimhouding van onze plannen tegenover wie(n) ook En mééi dan eldeis creldt bij ons, dat de vriend, met wien we vanmorgen ontbeten, aan de rijsttafel wel eens reeds onze vijand zou kunnen zijn Beter iets te voorzichtig dan iets te onvoorzichtig In het gebruik van een degelijk vercijferingssysteem vinden we in zekeren zin een bondgenoot, en we mogen niet aarzelen, om van het begin af aan van de aanwezigheid en de macht van dien bondgenoot ten volle partij te trekken, opdat onze tegenstander zoo lang mogelijk omtrent onze voornemens in het onzekere blijft, en daardoor de factor „verrassing" door ons zoo vaak mogelijk kunne worden toegepast, en daarbij zoo effectief mogelijk kunne worden uitgebuit. Het wordt hoog tijd, dat we in dit opzicht eens iets doen. En het allereerste is daarvoor noodig, het opnemen van den factor „vercijferen" in het plan van de veldopleiding, het vormen van chiffreurs, en het toepassen van vercijfenng bij oefeningen, wanneer en zooals dit „in de werkelijkheid" óók zou geschieden. De re°eling van den cryptografischen dienst te velde houdt hiei- mede echter slechts zijdelings verband, en valt dan ook buiten bestek van dit opstel. Mo^e het zijn, dat we spoedig in het bezit zullen komen van de betrekkelijke voorschriften aangaande de geheime benchtenwis- selino- en den verbindingsdienst, waarna onverwijld met de syste matische en intensieve oefening op dat helaas zoo goed als nog ongerepte gebied een aanvang kan worden gemaakt. 995

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 57