zouden kunnen zijn, zal het aanbeveling verdienen daarvoor gebruik te maken van de handige en goedkoopere keuken- en filteraanhangwagens. Bij de in 1929 in het Cheribonsche gehouden groote manoeu vres werden van enkele keuken- en filterwagens de eigenlijke kook- en filterinrichtingen op twee-wielige aanhangwagens voor zien van luchtbanden, gemonteerd. Deze (bij de Afdeeling houwitsers en een compagnie wielrijders ingedeelde) verplegingsvoertuigen konden zoonoodig tezamen achter een daarvoor ingerichte vrachtauto van 1 ton worden gehaakt. Het bedieningspersoneel kon met hun uitrusting enhetverple- gingsmateriaal op de trekauto worden vervoerd. De bij die proef verkregen resultaten waren v. z. bekend bevredigend. Met het oog op hunne groote beweeglijkheid zullen cavalerie en wielrijders uiteraard niets hebben aan een uit gewone voer tuigen bestaande bagagetrein deze wapens zullen de beschikking moeten hebben over vervoermiddelen, welke zich met groote snel heid kunnen verplaatsen. Daarom zuilen per escadron enkele z. g. camions op luchtbanden zijn in te deelen om in voorkomende gevallen te kunnen gebruiken. Voor wielrijders zullen lichte auto's in vele gevallen wel bruik baar zijn, doch zullen motorrijwielen met zijspanwagens meer aan de gestelde eischen beantwoorden. II. De autotractie voor DE LEGERVERPLEGING OP JAVA. In den Europeeschen oorlog is gebleken, dat een troepenmacht zich hoogstens 100 km. van den spoorweg kan verwijderen, zonder tusschenliggende steunpunten op te richten (Rekening houdende met de geografische gesteldheid van Java, moet bedoelde max. afstand o. i. voor dit eiland op 60 km. gesteld worden). De spoorwegen vormen de groote aanvoerlijnen, die dus zoo noodig met andere middelen van versneld vervoer {vrachtauto's) tot bepaalde punten moeten worden doorgetrokken. Slaan we nu een blik op de spoorwegkaart van Java, dan zien we, dat een enkele uitzondering daargelaten vanaf het centrum, hetzij men zich dit denkt in West-, Midden- of Oost-Java, spoor wegen loopen in de richting van de strategische punten, terwijl in zeer vele gevallen de aanvoer van de vermoedelijke eindstations geheel door auto's kan worden beheerscht. Aangezien in tijd van oorlog zooveel zal moeten worden aan- en afgevoerd, make men zich in verband met het fragiele spoor- (tram-) wegnet van Java met in hoofdzaak enkel spoor, een beperkt 943

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 5