de hulp der genietroepen voor het bouwen eener dergelijke brug gaarne aanvaard. Bij het maken van het project welke taak schrijver dezes ten deel viel deden zich al dadelijk moeilijkheden voor: voor het ontwerpen van een dergelijk werk toch is het zeer gewenscht, zoc niet noodzakelijk, dat de ontwerper een plaatselijke verkenning maakt om bodemgesteldheid, situatie, naaste omgeving in verband met de verankeringen en toegangswegen, enz. op te nemen, wat op Java ook altijd gebeurt en gebeuren kan, doch thans met het oog op de daarmede gepaard gaande kosten en tijdverlies achter wege moest blijven. Men moest zich dus vergenoegen met de weinige gegevens die verstrekt waren, zijnde een dwarsprofiel over de rivier precies tusschen de landhoofden reikende, maar daar buiten niets aangevende (fig. 2), tevens iets vermeldende over de bodemgesteldheid der oevers (welke gegevens later bleken geheel onjuist te zijn), zoomede enkele particuliere schriftelijke gegevens. Er bleef dus niets anders over dan het maken van een normaal- ontwerp, dat ter plaatse aan den toestand van het terrein zou moeten worden aangepast. Bij dit project (fign. 3 t/m 7) is gerekend op een gelijkmatig verdeelde belasting (menschengedrang) van 200 kg/m2. en een mobiele belasting van een beladen 2-tons vrachtauto, d.i. een totaal- last van 4300 kg. Zooals reeds hiervoor gezegd, wordt de weg i. t. a. bereden door lichte vrachtauto's en autobussen, zoodat deze aanname voor de te verwachten ontwikkeling van het verkeer voor de eerste decennia voldoende werd geacht, welke veronderstelling ook juist bleek, omdat de talrijke kleine bruggen in den weg en deze laatste zelf over verschillende gedeelten zeker geen zwaardere lasten dan 4,5 ton kunnen dragen en er een algemeen streven ook op Java merkbaar is om van de zware vrachtauto's terug te keeren tot de lichtere typen. De lengte der brug zou 65,10 m. worden (d.i. 31 vakken van 2,10 m.), de breedte tusschen de leuningen 2,75 m., (enkel verkeer). Dit bleek in de praktijk voldoende voor de naaste toekomst, gezien de dichtheid van het verkeer en de te verwachten toename daarvan bovendien zijn er zooveel andere bruggen slechts voor enkel ver keer geschikt en heeft geen enkele auto zooveel haast om niet V2 minuut te kunnen wachten, dat er geen aanleiding was een breedere brug te verlangen. Dit zou een belangrijke stijging van de kosten met zich gebracht hebben, die geheel onevenredig zou zijn geweest aan de belangen van het verkeer. Zooals uit het voorgaande blijkt, moest deze brug aan heel wat hoogere eischen voldoen dan de tot nog toe door ons gebouwde bruggen en een gevolg daarvan was, dat enkele onderdeelen anders geconstrueerd moesten worden dan in het I. M. T. 1931, No. 3 is aangegeven zoo de hangers met hun bevestiging aan de kabel- 1000

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 62