klemmen (fig. 4) en de anker- en stelconstructies, welke hier geheel ingebetonneerd dienden te worden om te zware afmetingen van stelschroeven en stelplaten te ontgaan (fig. 5) de leuningen werden ontworpen als 2 m. hooge vakwerken met ijzeren knoop- platen (fign. 6 en 7) om betere verstijving in vertikale richting te verkrijgen, terwijl het dek zou worden samengesteld uit een dubbele laag, in twee richtingen onder 45° met de brugas lig gende, dus elkander ongeveer haaks kruisende, planken, voor meer dere verstijving in horizontalen zin. Alle ijzerwerken, de kabels, verfstoffen, cement, enz. zouden door onze zorg worden aangeschaft en/of bewerkt en aangemaakt, terwijl goede kwalieit wildhout (ipi, tjenrana, bajarn), zand, giind en steenslag ter plaatse door een aannemer zouden worden ge leverd. Zoodra dus het project en de berekeningen gereed waren, kon den de materialen worden uitgetrokken en besteld dit was in November en het was zaak om met het oog op den regentijd zoo spoedig mogelijk aan de uitvoering te beginnen. Dit oogen- blik werd bepaald door den levertijd van de uit Europa te betrek ken staaldraadkabels (medio Januari), dien van het hout (ruim 50 m3. eind Januari) en de capaciteit van onze werkplaatsen in verband met de andere werkzaamheden. Op grond van een en ander werd het vertrek van het detachement bepaald op 12 Februari uit Soerabaia. Toen waren de kabels reeds afgeleverd, maar van de ijzerwerken was nog niet meer verzend- klaar dan de vier voetplaten met benedenassen en de doorvoer- buizen der verankeringen, trouwens dat wat het eerst noodig zou zijn. Niettemin was er met den chef der werkplaatsen heel wat te regelen en te bespreken om de verdere onderdeelèn regelmatig te doen gereedkomen en verzenden, opdat op niets gewacht zou behoeven te worden, wat ook inderdaad niet noodig is geweest. Bovendien moest alles met de meeste zorg worden nagezien en afgeleverd omdat ik geheel afhankelijk zou zijn van hetgeen mij zou worden toegezonden en daaraan niets mocht mankeeren, omdat ereenmaal ter plaatse niets meer aan te doen zou zijn, wat bij brugslag op Java nog wel eens mogelijk is. Behalve dit moesten de gereedschappen en werktuigen (meet-, srnids-, timmer-, metsel-, petardeer- en graafgereedschap, hef werktuigen, pompen, enz.) zeer nauwkeurig worden uitgezocht en aangevuld omdat ook daarvan aanvulling ter plaatse niet mogelijk was en er niets zou mogen ontbreken wat menschel ijkerwij ze gesproken noodig zou kunnen zijn. Er is dan ook bij het werk geen behoefte gebleken aan andere gereedschappen en er is ook weinig of geen gereedschap geweest, dat niet gebruikt is geworden. 1001

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 63