aantal goede emplacementen en betrekkelijk weinig materieel geen te groote voorstelling van een dagelijksche voorziening alleen met behulp van de spoor- en tramwegen. Vrachtauto colonnes zullen het spoorwegvervoer moéten aanvullen. Een groot voordeel is, dat op Java bijna alle goede automo bielwegen vrijwel parallel loopen met de belangrijke spoor- en tramwegen. Uiteraard kan de autotractie alleen dan een belangrijke betee- kenis voor de verpleging hebben, als ook in de vermoedelijke operatie-gebieden het wegennet t. a. v. het gebruik van vracht auto's aan redelijke eischen voldoet. De verschillende deelen van Java zijn wat de wegen betreft niet gelijk bedeeld en heeft het te allen tijde voor auto's bruik bare wegennet angstwekkend groote mazen. Bovendien is het aantal voor zeer zware lastauto's geschikte wegen gelet op de groote oppervlakte van Java vrij gering, zoodat van dergelijke auto's geen onbeperkt gebruik kan worden gemaakt. Daartegenover staat dat er vele wegen (vooral in den drogen tijd) uitstekend geschikt zijn voor lichte lastauto's voor dergelijke wegen eigenen zich bijzonder goed de tot auto-camion getrans formeerde personenauto's. De onverharde breede landwegen zijn over het geheel genomen in den drogen tijd voor lichte auto's bruikbaar, doch in den natten tijd (voor zoover die wegen in het meer vlakke terrein gelegen zijn) als regel daarvoor ongeschikt. In de hoogere streken zijn die wegen in den Westmoeson uiter aard beter dan die in de vlakte en dan ook meermalen nog voor auto's te benutten. In vele gevallen zal men echter op dergelijke wegen (en ook over het algemeen in bergterrein) niet op het volle laadvermogen der auto's mogen rekenen. De in de meeste streken aanwezige z. g. paardenpaden zijn voor auto's niet bruikbaar. In de laatste jaren voldoen de in de wegen voorkomende kunst werken (bruggen aquaducten e.d.) aan redelijke eischen en kan men zeggen dat ze op de voor auto's bruikbare wegen voldoende capaciteit bezitten voor de middelmatige vrachtauto's. Over het algemeen bestaat er thans geen wanverhouding meer tusschen de hoedanigheid van die wegen en de daarin aanwezige kunstwerken. De eischen ten aanzien van de capaciteit der vrachtauto's niet te hoog stellende, is het wegennet van Java dus wel zoodanig, dat een ruime toepassing van autotractie bij de verpleging mo gelijk is. Wil men ten behoeve van de verpleging het meeste profijt trekken van de moderne vervoermiddelen, dan is het een gebie- 944

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 6