der hangers losgenomen, door de gaten in den dwarsdrager ge stoken (fig. 4) en weer van volgplaten en moeren voorzien en vervolgens de ondereinden der hangers weer bevestigd, waarna ten slotte door het dompen der liggers de dwarsdrager kwam vrij te hangen. Naarmate het aanbrengen der hangers vorderde, werden op deze wijze steeds liggers vooruitgebracht over de reeds aange brachte dwarsdragers "en hierover weer volgende dwarsdragers naar voren geschoven en bevestigd en op deze wijze werden in 3 dagen de 60 hangers en 30 dwarsdragers aangebracht. Van 59/5 werden achtereenvolgens aangebracht de leuning stijlen en- schoren en de zes rijen liggers in volgorde twee buiten ste, twee binnenste en twee overblijvende rijen de buitenste rijen werden het eerst aangebracht om al dadelijk eenig verband en eenige stevigheid in de brug te verkrijgen, waardoor het eigsle schommelen werd tegengegaan. In deze dagen werden de anker- kuilen nog driemaal leeggepompt en de kabelspieën aangeslagen, waarbij deze telkens nog iets naar binnen gedreven konden worden. Nadat de buitenste rijen liggers op 6/5 bevestigd waren, werden eerst de dwarsdragers met de landhoofden gewaterpast om na te gaan of de zeeg der brug goed en het verloop naar de oevers toe regelmatig was. Voor zooveel dit noodig bleek, weiden de dvvais- dragers opgedraaid en een der kabels met de stelschroeven bij ge vierd tot de brug goed lag. Aangezien de stelschroeven niet berekend waren op een grooter eigengewicht dan de brug nu reeds had, werden toen de plaatijzeren trommels om steun- en stelplaten aan gebracht en de ruimten daarbinnen volgegoten met sterke, vlug verhardende betonspecie. Ook werden nog de jukken definitief «ericht in hun licht achterover hellenden stand, waartoe op den linkeroever één been een weinig achteruit getrokken moest worden met behulp van een takel, op den rechteroever één poot naar voren moest worden gedrukt dit laatste was moeilijk, doch lukte met een dommekracht, die hoog in de lucht geplaatst kon worden tus- schen den bovenrand van het juk en een balk, die bevestigd was over de landeinden der kabels. De heele onderbouw werd daarna afgeteerd, alle verbindingen die onder het dek zouden verdwijnen nog eens nagezien en de moeren der hangerkoppen aangedraaid, waarna van 12 16/5 de twee lagen dekplanken werden aangebracht. Ook werd begon nen met het aanbrengen der eerste laag aluminiumverf op jukken, kabels en hangers. yan 12 22/5 werden in de vier ankerkuilen keldertjes gemet seld om de ankerconstructies, de kabelsleuven aangeaard en be- ton°"oten aangebracht om de kabeleinden die onder den grond zouden komen, daarna de sleuven en ook de kuilen geheel gedicht. Toen moest op den linkeroever nog 20 m. dijklichaam worden opgeworpen en verhard, welk gedeelte achterwege had moeten blijven zoolang de ankerkuilen en kabelsleuven nog toegankelijk 1010

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 72