moesten zijn zoowel grond als verhardingsmateriaal waren hier voor echter reeds tevoren verzameld, zoodat de heerendienstplich tigen precies in een week gereed waren de opening der brim was bepaald op 29/5 Nadat op 17/4 de dekplanken gelijk afgezaagd waren met den buitenkant der leuningstijlen, resteerde nog het aanbrengen der vakwerkleuningen, die veel tijd, veel passen en meten en groote nauwkeurigheid van werken vorderden, wilden ze aan het doel verstijven van de brug beantwoorden. Dit werk kon in den tijd van 19 27/5 gereedkomen (foto 5), evenals de tweede maal verven van alle ijzerwerken en het afteeren der houtwerken, waarna de 28e overbleef om kleinigheden af te werken, te verbeteren, bij te verven, alle moeren nog eens aan te draaien, het terrein om de brug op te ruimen, enz. Onder het werk door waren verschillende andere werkzaam heden verricht, deels in direkt verband met de brug als het met selen van een nieuw, uitgebouwd landhoofd op den linkeroever en het verbeteren en herstellen van dat op den rechteroever, deels meer indirekt verband houdende met den bouw der brug, waarvan als belangrijkste a. het aanmaken en plaatsen van 10 betonbuizen 80 cm. om daar door een bestaanden duiker in den weg op den rechteroever te verlengen en zoodoende een belangrijke en noodige ver breeding van dien weg te verkrijgen op een punt, waar deze een zeer ongunstige bocht maakte b. het metselen van eenige duikermuurtjes en het omleggen van een belangrijke afvoergoot c. het van den linkeroever overbrengen van een daar minder gun stig gelegen gedenknaald ter herinnering aan de gevallenen in 1905/6 naar den rechteroever en het daar op een nieuw- gemaakt voetstuk opstellen recht tegenover de brug vóór in de ontgraven ruimte. Op 29 Mei werd, in tegenwoordigheid van den Gouverneur van C. en O de brug (foto 6) feestelijk geopend en dadelijk voor het verkeer opengesteld hierop volgden des morgens volksfeesten en des avonds een feestje voor het detachement Genietroepen. De uitvoering van het werk geraamd op 3 maanden heeft dus ongeveer 3/2 maand gevergd, waarbij gerekend kan worden op ongeveer 4 weken tijdverlies door onvoorziene omstandigheden, nl. rfc 2 weken voor het opruimen van 1400 m3. grond op den rechteroever, 1 week extra voor de ankerkuilen op dien oever en 1 week extra voor die op den linkeroever tengevolge van den wateroverlast. Er is in het algemeen voortdurend zeer goed, zeer hard en met opgewektheid en animo gewerkt, wat temeer te loven is, omdat 1011

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 73