zou het wenschelijk zijn om naar uitbreiding van het programma te streven, althans waar de ontwikkeling op velerlei gebied aan de kaart gestadig hoogere eischen doet stellen. Wij mogen ons niet blindstaren op de definitie van de kaart in den °dobalen zin van het woord, t.w. de grafische voorstelling van het geheele of van een deel van het aardoppervlak, een begnp, dat zich slechts beweegt over de resultaten van de kaartbewerking, integendeel, de zucht naar meer weten drijft ons naar een meer intensieve behandeling van het onderwerp. De opbouw van de kaart in het groote verband, waarmede het wiskunstig aardopper vlak of geoïd bedoeld wordt, om vervolgens over te gaan tot ae natuurgetrouwe afbeelding van het terreindeel in al zijn schakee ringen,0 zoowel in de horizontale als in de verticale afmetingen daarvan, dienen bij de opleiding in beknopte doch zakelijke be schouwing te worden genomen. Het ligt geenszins in de bedoeling om van den leerling in den tijd van 4 maanden een topograaf e maken, maar het streven moet bestaan om hem die kartografische kennis bij te brengen, welke voor zijn hoogere vormig wordt noodig o-eacht 0 Hebben wij sinds jaar en dag ons tevreden gesteld met een terreinconfiguratie door tranches en de uitbeelding der terreinvooi- werpen door hun karakteristieke silhouetten, thans gaan onze wen- schen nog vérder naast het gebodene vragen wij van het operatie terrein dikwijls nog panorama-teekeningen terrestrische foto opnamen en Fliegerbilder. Voorts moet ik nog wijzen op de om standigheid, dat naargelang van de cultureele ontwikkeling van de landstreek, vaak al dadelijk na het verschijnen der kaart, daarop de verouderingsfactoren werken. Zijn de veranderingen van dien aard dat zij onmiddellijk in de kaart moeten worden opgenomen terwijl op dat moment niet over een topograaf wordt beschikt dan ligt het voor de hand, dat in zoo'n geval een beroep wordt gedaan op de vaardigheid dezer officieren, die immers toch al in dat terrein aanwezig zijn. Die aanvullingen en verbeteringen bewe gen zich in het net van gekaarteerde meetlijnen en men zal op de hoogte moeten zijn van de mathematische grondslagen van de kaart om op deugdelijke wijze de rectificaties in dat net in e passen bujten zjjn tot bestudeering en vergelijking van kaart en'terrein onder deskundige leiding, waarbij dan in het kort de wijze van bepaling en vastlegging van de punten op de kaart kan worden besproken en voor bepaalde gevallen de nauwkeurigheid daarvan practisch aantoonen", richtlijnen, welke de schrijver ons aan de hand doet, zijn zeer nuttig doch onvolledig. Hiermede wordt bereikt, dat de kaart gemakkelijker wordt gehanteerd, zonder dat van den kaartgebruiker verwacht kan worden, dat hij daarop ae geconstateerde kartografische aanvullingen en verbeteringen vol doende nauwkeurig kan aanbrengen. Daarvoor is noodig, dat men 1014

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 76