met de practijk van het opnemings- en kaarteeringswerk heeft kennis gemaakt, hetgeen des te vruchtbaarder is, naarmate voor deze werkzaamheden meer tijd is uitgetrokken. De practijk leert ons, hoe wij met de allereenvoudigste instrumenten moeten om gaan, wat wij daarmede kunnen produceeren en welken graad van nauwkeurigheid wij kunnen bereiken. Bovendien is het de practijk, die ons inzicht geeft inzake den invloed van lineaire en draaiïngsonregelmatigheden als gevolg van systematische en toe vallige fouten tijdens de meting. Met de uitvoering van een enkele meetlijn als oefening kan niet worden volstaan, want er zijn meer dere meetlijnen noodig om het verband in de meting en kaarteering te kunnen beoordeelen zoo komen wij tot de afwerking van een oefenveelhoek, die eigenlijk niet anders is dan een net van meet lijnen, waarin meten en kaarteeren een wisselwerking op elkander uitoefenen. Door de veelhoeksbewerking leert de abituriënt het waarnemen, de oriënteering, het ontleden van het staand terrein, nauwkeurig heid en systematiek tevens worden zijn terreinblik en terreinkennis op een hooger peil gebracht, waarmede het doel dezer korte oplei ding bereikt is. Het zal hem dan ook niet lastig vallen om, hetgeen mede tot zijn taak behoort, een oefenveelhoek op te leveren, die met behulp van het kompas en op den pas wordt opgenomen. Even gemakkelijk zal hij het net van ingemeten punten en gekaar- teerde meetlijnen kunnen verdichten alsmede teekeningen en ter reinfoto's in het kaartverband oriënteeren. Hoewel in bescheiden schaal, voor zoover het in 4 maanden mogelijk en doenlijk is, zijn bij den leerling de fundamenten ge legd voor het kaarteeringswerk, dat hem eventueel in zijn verdere loopbaan wacht, waaronder gerekend mogen worden de terrein verkenningen in die gebieden, waar nog geen opnemingen hebben plaats gevonden, zoomede het aanvullen en verbeteren van kaarten eener landstreek, die door de velerlei veranderingen den toestand van het heden niet meer juist aangeven. Is het maken van vluchtige terreinschetsen in Indië meer dan elders tot den werkkring van den officier te rekenen, het vervaar digen van nauwkeurige teekeningen moet aan enkelen met ver trouwen kunnen worden opgedragen. Uit den aard der zaak komt hij hiervoor in aanmerking, die met goede resultaten de detachee ring heeft gevolgd. De voordrachten over morfografie of de leer der terreinvormen zoomede over geognosie, d.i. de kennis van het ontstaan en de samenstelling der vaste aardkorst, waarmede in de laatste cursus jaren de detacheering werd besloten, zijn slechts vruchtbaar voor hen, die van de landmeetkunde in algemeenen zin wat meer willen weten. 1015

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 77