dende eisch dat de vrachtauto's van de divisie-verplegingssectie zoo licht mogelijk zijn. Voor het geval het leger in de breedte is ontwikkeld, zal bij een eenigszins intensieve toepassing van vrachtauto's ook van de goede secundaire wegen gebruik moeten worden gemaakt, om zoo dicht mogelijk achter de troepen te kunnen komen; men zou in verband daarmede al dadelijk geneigd zijn daarvoor de keuze te laten vallen op de bij mobilisatie in z.g. bakauto's (a'/z ton) te transformeeren personenauto's. De enorme lengte der bakauto-colonnes, alsmede het daarbij behoorende uitgebreide personeel en de door hun groot aantal tot overbelasting der wegen in den rug der opereerende troepen aanleiding gevende bakauto's, zijn echter factoren, die niet over het hoofd mogen worden gezien bij het bepalen van het te gebrui ken automobiele transportmiddel. Vrachtauto's van 2 ton (en zwaardere) zijn echter voor het hier beoogde doel ongeschikt, omdat deze met een gezamenlijk gewicht (van voertuig en lading) van minstens 4 ton over het algemeen slechts op hoofdwegen bruikbaar zijn daarentegen zijn de meeste wegen nog wel te berijden met lichte vrachtwagens op luchtbanden van l'/4 ton laadvermogen. Behalve de tactische voordeelen (minder aantal, kleinere colonne lengte, minder versperring op de wegen), geeft het gebruik van één-tonners in de plaats van bakauto's nog een geweldige besparing aan banden, brandstof en aan personeel. Als een compromis tusschen zeer licht (bakauto's) en betrek kelijk licht materieel (2-tonners) en rekening houdende met de te berde gebrachte tactische en economische eischen zal voor den aanvoer van de verplegingsbehoeften van het eindpunt A. A. de keuze wel moeten vallen op lichte vrachtwagens op luchtbanden van l'/4 ton. De divisie-auto-verplegingssectie zal o.i. in verband met e.e.a. het meest doelmatig kunnen worden samengesteld uit de bekende Fort-auto-trucks van l'/4 ton op luchtbanden (indien bij mo bilisatie geen voldoend aantal daarvan beschikbaar is, c. q. aan te vullen met dergelijke auto's van een ander type), terwijl het aanbeveling zal verdienen deze auto's na vordering van tenten te voorzien, welke uiteraard in vredestijd tot een voldoend aantal aanwezig behooren te zijn. Behalve het beschutten van de verplegingsartikelen tegen regen en zon, geeft een tent nog het voordeel, dat de auto's tusschen de dan reeds aanwezige ijzeren opstanden zonder veel moeite en zonder veel hulpmiddelen snel en hoog, dus economisch, beladen kunnen worden. De z.g. verplegingssectie (Verpl. S.) is het uitsluitend voor de verple ging bestemde gedeelte van den divisieautotrein (Div. A.T.). 945

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 7