1024 te kunnen beheerschen moet men: le. hem verrassen 2e. het contact met hem krachtig opnemen 3e. een voorsprong op hem verkrijgen in de voorbereiding tot het gevecht; 4e. vroegtijdig het zwakke punt van den vijand opsporen en als gevolg daarvan een zwaartepunt voor de actie kiezen". Tactiek. Allgemeine Schweiz. Militarzeitung. No. 5. Mei 1931. „Der französische Annaherungsmarsch und die deaische Entfaltung und Entwicklung", kapitein Alt richter. In dit artikel wordt gewezen op de Fransche gedachte, volgens welke men plotseling in het vernietigende vuur van een ter verdediging ingerichten tegenstander kan geraken, die, na den aanvaller te hebben geschokt zelf tot den tegenaanval overgaat. Deze voorstelling van zaken, verbonden' met een zekeren zin voor methodiek, hebben gevoerd tot een zeer nauwkeurig re<de- men eeren van den „marche d'approche". (Op 30 km. wordt de divisie reeds ontplooid in marschgroepen, in strooken van 3 tot 6 km. breed, met zwakke voorhoedenindeeling der artillerie in „Fernkampf" en „Nahkampf-Oruppe"). In de Duitsche opvattingen is geen plaats voor een schema. Op de maat regelen van aanvoerders en troepen zijn alleen van invloed het gevechtsdoel, het optreden van den tegenstander en de aard van het terrein. Dwingt de uitwerking van het vuur tot verlaten der wegen, dan wordt tot de ontplooiing overgegaan (breedere fronten, meerdere colonnes door afbuigen der hoofden en straalsgewijze uiteengaan, geen indeeling der artillerie ais in Frankrijk voordat aanraking met den tegenstander is verkregen). Wehr und Waffen No. 5. Mei 1931. Artilleristische Eiihrungsfragen. II. Zusammenmrken der Infanterie und Artillerie", luitenant-generaal b. d. üpemann. „Zoo goed als de infanterie in het vraagstuk der samenwerking bepaalde e.schen aan de artillerie stelt, zoo zal ook de artillerie, hare wenschen uitspreken: „De belangrijkste dezer wenschen is die, dat ieder infanterie- aanvoerder—ook de lageren het wezen der artillerie, hare aanvoering en de grenzen van haar vermogen beheerscht". Schr. eischt dat de artillerie- en de ïnfanterie-commandanten zich bij elkaar bevinden. Hij waarschuwt te<*en grundsatzhcher Unterstellung unter die Infanterierëgimenter". „Echter zij uit drukkelijk vermeld dat er gevallen zijn, waarin een „Unterstellung" niet alleen doelmatig doch bepaald noodzakelijk is. Daartoe behooren onoverzichtelijk terrein, onopgehelderden gevechtstoestand bij nog ontbrekende „Nach- nchtenverbindung", groote uitbreiding in de breedte en slechte weersomstan digheden (nacht, nevel, slecht zicht). In No. 6 (Juni 1931) vervolgt schr. het artikel. Bij de verdediging lezen we o.a.: „Is de vijand van af grooten afstand in opmarsch tegen de stelling dan zou het onjuist zijn, de geheele artillerie van den aanvang af achter de' hoofdweerstandslijn in stelling te brengen. Talrijke batterijen behooren op gesteld in het voorterrein, om met hare groote drachten den tegenstander vroegtijdig tot ontplooiing te brengen". U'iP-n?^00'6111^6 werk'ng der artillerie in de verdediging is, wanneer ze „tatkraftig en doelbewust wordt „ausgenützt", een buitengewone". „Een af- deehng artillerie beslaat bij een spervuur slechts een breedte van 320 m De plaatsen, waar het moet worden gelegd moeten worden bepaald in overleg met de ïnfanterie-commandanten. De opdrachten voor vernietigingsvuur bepaalt de artillerie-commandant meestal zelf, daar hij door zijn verbindingen met den divisie-commandant en op grond van de binnenkomende vliegertoto's beter in staat zal zijn dan de lagere infanterie-commandanten om de gereedstellin<zs- plaatsen voor aanvallen „vorauszusehen"." Mavros, No. 6. Juni 1931. „Verschilpunten bij de beveiliging door voor posten in de drie gevallen van legering", kapitein J. D. van der Waall. In een staatvorm wordt alles wat op de voorposten betrekking heeft samengevat bijI. Legering in 's vijands onmiddellijke nabijheid (in hws.). II. Legering binnen s vijands bereik (in legeringsgebied). 111. Legering op grooten afstand van den vijand.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 86