Rekening houdende met de verstrekking van hooi instede van gras, zal de autoverplegingssectie van een moderne divisie, voor den aanvoer van de normale c. q. oorlogs-rantsoenen naar een dz. gemaakte berekening (waarbij de voertuigen korpsgewijze worden beladen) moeten bestaan uit 10 vleeschauto's en 95 vrachtwagens van l'/4 ton. Waar volgens de in den Europeeschen oorlog opgedane er varingen 20 a 30 van het benoodigde aantal auto's als reserve (o. a. voor revisie en schoonmaak) aanwezig moet zijn, zal er derhalve voor den dagelijkschen aanvoer van die rantsoenen per divisie gerekend moeten worden op 12 vleeschauto's en 120 vrachtwagens van 174 ton. Aangezien die auto-verplegingssectie (van minstens 10 vleesch auto's en 95 vrachtwagens) practisch den geheelen dag in touw zal zijn om de normale (c. q. oorlogs-) rantsoenen te laden en te vervoeren, zal elke divisie voor de verpleging bovendien nog moe ten beschikken over een aantal zwaardere en lichtere vrachtwagens om in de andere vervoeren te voorzien (vervoer van kleeding en uitrusting, waschgoed, verplegingspersoneel en materieel; vervoer van ter aanvulling benoodigde noodrantsoenen, enz.). Bovendien zal de divisie-intendant de beschikking moeten hebben over een personenauto plus twee motorrijwielen met zij span, met behulp waarvan hij en de aan hem toegevoegde offi cieren voortdurend contröle kunnen uitoefenen op den gang van zaken bij de verpleging en eventueele problemen ter plaatse kun nen oplossen. Voor het verrichten van ordonnance-diensten is het voorts urgent, *dat genoemde intendant over 2 motorrijders beschikt. III. De verpleging van een divisie, waarbij de autotractie Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de verpleging van een moderne divisie, waarbij de autotractie zooveel mogelijk wordt toegepast, zal in dit hoofdstuk aan de hand van een ver onderstelling worden aangegeven en waar noodig worden toege licht, hoe die verpleging zou kunnen plaats hebben. Alvorens daartoe over te gaan, komt het echter noodig voor om duidelijk te omschrijven wat onder „verpleging" moet worden verstaan en voorts te vermelden op welke basis die verpleging i. c. zal berusten. In ruimen zin omvat de verpleging primo, de verkrijging in haar verschillende vormen, den aanvoer naar, en het op bepaalde punten ter beschikking stellen 946 ZOOVEEL MOGELIJK WORDT TOEGEPAST.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 8