4. BOUW VAN EEN HANGBRUG IN DE BUITENGEWESTEN. door P. PROOST, Kapitein der Genie, i) (met 7 teekeningen en 6 foto's). In het naschrift op mijn artikel „Duurzame Hangbruggen" in het I. M. T. 1931 No. 3 werd mededeeling gedaan van den voor genomen bouw van een hangbrug over de Salo Mata Aio te Enrekang. Deze brug is inmiddels tot stand gekomen en het zal wellicht vele lezers vooral hen, die in de streek geweest en bekend zijn -interesseeren iets naders over dit werk te vernemen. Voor de ter plaatse niet bekende lezers zal ik echter eerst een situatie beschrijving geven. Enrekang ligt aan de samenvloeiing van de Mata Aio met de Sadang (hoofdrivier), daar, waar de doorgaande verbindingsweg Makassar-Paloppo eerstgenoemde rivier kruist, die in de nabijheid van deze plaats een breedte van 60 80 meter zal hebben. Tot 1929 lag over de rivier een overdekte houten brug van 50 meter lengte (uitgebouwde landhoofden), die toen ongeveer 10 jaar oud was en in aanmerking begon te komen voor vernieuwing (zie situatie, fig. I). Edoch, in de maand Maart van dat jaar ging de brug ter ziele naar men zegt was de Mata Aio in vroeger jaren een kalme rivier, die eerst in het jaar 1925, door geleidelijke doch zeer roekelooze ontbossching van het stroomgebied, was gaan bandjirren en daar bij ook nu en dan den op den linkeroever gelegen klappertuin en het troepenkampement en de op den rechteroever gelegen contro leurswoning, het hulppostkantoortje en een woning 6e klasse onder water zette het water kwam daarbij aan de achterzijde, langs het zg. „bandjirkanaal", het kampement binnen en door stroomde dit in de richting van de brug. Trof nu een bandjir van 998 Da bewerker bood ons een 12-tal fraaie foto's aan. Evenwel heeft de redactie om der kosten wille deze niet alle kunnen opnemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 60