5. DETACHEERING BIJ DEN TOPOGRAFISCHEN DIENST. door J. Th. HORSTINK. Kapitein bij den Topografischen Dienst. In het artikel „De hoogere krijgskundige vorming van officieren en de detacheeringen" werd op blz. 671/72 van het I. M. T. No. 8 de detacheering bij den Topografischen Dienst in bespreking ge bracht, hetgeen voor mij een welkome aanleiding is om deze materie aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Vastgelegd in de instructie van 29 December 1923, beoogt de tewerkstelling gedurende vier maanden bij den Topografischen Dienst van de officieren, a.s. leerlingen van de Hoogere Krijgs school het ondervolgende. Ie. meerdere bekwaamheid om in terreinen van verschillende ge steldheid, kaarten op de voor militaire doeleinden gebruikelijke schalen vlot te lezen en te gebruiken, en van een zakelijk oordeel bij de waardeering der op de kaarten gegeven terrein voorstelling 2e. een juiste kennis omtrent de wijze van samenstelling, aanvul ling en verbetering dezer kaarten, zoomede van eenige vaar digheid, zoowel in het gebruik van de daartoe in Indië gebe zigde instrumenten als in het kaarteeren van de met die instrumenten door hen zelf verzamelde gegevens 3e. kennis omtrent de wijze, waarop een terreingedeelte vluchtig in kaart wordt gebracht, en van de vaardigheid, zoowel in het gebruik van de daartoe gebezigde eenvoudige meetinstrumen ten als in het kaarteeren van de daarmede door hen zelf ver zamelde gegevens 4e. een indruk van de geschiedenis, ontwikkeling en stand der kaarteering in den N. I. Archipel en van de organisatie en werkwijze van den Topografischen Dienst. Gevoeglijk kan worden aanvaard, dat vorenvermelde eischen de vruchten zijn van een jarenlange ervaring, gepaard aan overwe gingen om tenslotte te komen tot voorwaarden, welke stellig van de hoogere bevelvoering verlangd mogen worden. Een versobering van het werkprogramma der detacheering brengt als vanzelfspre kend de kaarteeringskennis van den bevelvoerder op lager peil, wat uiteraard als zeer nadeelig gekenschetst moet worden. Eer 1013

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 75