De artillerie wordt weinig economisch gebruikt. Van een reserve regt. b. v. blijft de artillerie werkeloos, welk bezwaar zich vooral bij een zwakke artillerie doet gevoelen. Zou men daaraan tege moet komen, door aan een dergelijk regt. de art. tijdelijk te ont trekken, daarmede dus het beginsel a. h. w. overboord gooiende, dan vragen wij ons af, of het niet beter zou zijn, alle artillerie tevoren aan de regtn. te ontnemen en deze dan eventueel naar behoefte in te deelen. Een groot gedeelte van de artillerie wordt aan een grootere kans op vernietiging blootgesteld. Nu stelt in een gevecht elk wapen en ook de art. zich bloot aan verliezen, welke, zooals de krijgsgeschiedenis leert, indien noodzakelijk, aanvaard zullen worden echter, het volgen van de infanterie en wel, zooals dat voor bij de inf. ingedeelde artillerie zal geschieden, tot op korten afstand van den vijand, vergroot ontegenzeggelijk het verliesper centage, zonder daarbij, n. o. m. evenredige voordeelen in de plaats te stellen, waardoor de toch al moeilijke aanvulling van dit wapen in het gedrang kan komen. Ook de enorme afstootende werking van de inf. wapenen heeft een zeer merkbaren invloed gehad. Niettegenstaande de meest volmaakte samenwerking zal het veelvuldig voorkomen, dat het voor de inf. onmogelijk is, de laatste honderden meters te door schrijden. De artillerie is, hoofdzakelijk ten gevolge van het her haaldelijk falen van de verbindingen in de voorste lijn, nu een maal niet in staat op groote en zelfs middelbare afstanden alle weerstandskernen op te ruimen, ten minste niet in korten tijd. Zou men den eisch stellen, dat door de div. art., zelfs versterkt door art. buiten div. verband, alle weerstand vóór het inzetten van den laatsten aanval zou moeten zijn gebroken, dan zou men het element „verrassing" ten eenenmale prijs geven. Behalve de factor tijd, doet ook de hoeveelheid benoodigde en beschikbare munitie hare beperkende eischen stellen. Enkele mitrailleurs, ontsnapt aan het neutraliseerende vuur van de artillerie, zijn in staat, een aanval te laten verbloeden. Er zal dus een middel noodig zijn, om deze locale weerstanden in een zeer korten tijd op te kunnen ruimen. Dit te doen geschieden, door artillerie naar voren te brengen, kost veel tijd, waardoor de vijand gelegenheid heeft zich te herstellen. Het inf. geschut heeft hieraan, na een periode, waarin men het doel trachtte te bereiken met begeleidende artillerie, zijn ontstaan te danken. Ook dit wapen heeft hier echter nog geen oplossing van dit zoo moeilijke vraagstuk gebracht. Onder handhaving van het inf. geschut kwam men wederom tot indeeling van artillerie bij de voorste inf. afdeelingen, tot begeleidende artillerie derhalve, welke stuks- of sectiesgewijze, somtijds batterijsgewijze vuurt op de kortste afstanden, en welke men in staat oordeelde, op snelle en afdoende wijze hulp te 1047

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 13