brengen. Een dergelijk gebruik berust op decentralisatie in den meest doorgevoerden vormgeschut dat vuurt, zonder kwetsbare verbindingen, op aanwijzingen van batjs. of comp. cdtn. op de kortste afstanden, en dat zijn ontstaan te danken heeft, zoowel aan het onvermogen van de artillerie voor directen steun als aan het gedeeltelijk falen van het inf. geschut. Bij een ten deele gedecentraliseerde div. art., zooals op de vorige blzn. reeds werd beschreven, kan men deze begeleidende artillerie verkrijgen uit de bij de regimenten ingedeelde afdeelingen. Ook deze oplossing is echter geenszins afdoende gebleken. Dg stukken zijn te kwetsbaar. Derhalve zoekt men thans meer en meer in de richting van geschut, opgesteld in vechtwagens ook hier verkeert men echter nog in een beginstadium van be proeving. Volgens de meening van enkele schrijvers berust de oplossing bij de radiotelefonie, een zienswijze, die wij ten deele onder schrijven. Betrouwbare verbindingen tot het laatste toe vereen voudigen het vraagstuk ten zeerste. Zou het mogelijk zijn, een compact radiotelefoonapparaat te construeeren, geschikt voor gebruik in voorste lijn door een of twee personen, dan gelooven wij, dat het vraagstuk: „Hoe de laatste honderden meters te doorschrijden?" zijn oplossing nabij is. De art. voor directen steun zou dan in vele gevallen afdoende hulp kunnen brengen. Het vraagstuk der samenwerking wordt niet beheerscht door het al dan niet „onder bevelen stellen", doch het is afhankelijk van persoonlijk contact en technische verbindingen. Een punt, dat wij hier nog zeer in het kort zouden willen aanroeren, is het volgende. Heeft de voorhoede van een divisie voor de vervulling van haar taak artillerie noodig en moet deze eventueel onder de bevelen worden gesteld van den Voerhoede Cdt., of wel blijft zij onder de rechtstreeksche leiding van den Div. Cdt. In algemeenen zin kan de taak van een voorhoede als volgt worden omschreven a. Beveiliging van den marschzorg dragen dus, dat de voor hoede het ongestoord en veilig doormarcheeren van de hoofdmacht waarborgt. b. Over de geheele breedte van de marschstrook verkennen, verkenningen van den vijand beletten en zwakke vijandelijke afdeelingen met voortvarendheid terugwerpen. c. Het tot stand brengen van de gevechtsaanraking, ten einde vast te stellen, in hoeverre men tegenover een georganiseerd vuurfront is komen te staan, dat door de voorhoede niet met eigen middelen kan worden doorbroken. d. Bescherming van de hoofdmacht, wanneer deze zich opstelt voor den aanval. Daartoe deze de noodige tijd en ruimte verschaffen. 1048

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 14