zal moeten worden naar een surrogaat, waartoe veelal lichte ar tillerie wordt gebruikt. Het doet wel eenigszins eigenaardig aan, dat men hier, ge dwongen door de omstandigheden, grijpt naar een wapen, dat feitelijk ongeschikt is, ten gevolge juist waarvan de vraag naar inf. geschut ontstond. Echter, wij hebben nu eenmaal geen inf. geschut en in bepaalde gevallen zal de behoefte daaraan dermate dringend kunnen zijn, dat men maar met het mindere genoegen moet nemen. Het onttrekken echter van artillerie aan de divisie artillerie voor de hiervoor genoemde taak moet echter tot het uiterste beperkt blijven. Men vergete niet, dat onze batterijen slechts drie stukken tellen, waaraan bezwaarlijk één stuk kan worden ontnomen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de wapenen, bestemd voor tank-afweer. Ook daartoe zal, noodgedwongen, wel eens art. moeten worden bestemd. ad b. De groote moeilijkheden van de munitie aanvulling. Wij kunnen niet beoordeelen, in hoeverre de industrie hier te lande in staat is, voldoende munitie aan te maken, doch wij rneenen goed te doen met aan te nemen, dat dit zeer belang rijke vraagstuk vele en groote moeilijkheden met zich zal mede brengen. In ieder geval zal een zeer spaarzaam en oordeelkundig omgaan met de beschikbare hoeveelheid munitie een dringende noodzakelijkheid zijn. Het munitievraagstuk is daardoor niet alleen een technische doch zeer zeker ook een tactische kwestie gewor den. Bij iedere gelegenheid, waarbij artillerie wordt gebruikt, dient men zich daarom te voren de vraag te stellen of het te bereiken resultaat het munitieverbruik wettigt of de algemeene tactische toestand de vereischte munutie-inzet rechtvaardigt. Derhalve dus slechts een beschieting van die vuren, welke een kennelijk tactisch resultaat afwerpen B. v. bij een bestrijding van's vijands artillerie niet zonder meer iedere ontdekte batterij bevuren, doch slechts die, welke onze plannen in de war sturen of de uitvoering daarvan ernstig belemmeren. Voor ieder geval op zich zelf moet dus telkens worden nage gaan, of men de artillerie wel zal gebruiken en hoeveel munitie zal worden toegestaan. Dit impliceert een gecentraliseerd gebruik van de artillerie. Slechts de hoogste comdt. i c de Div. Cdt. kan het tactisch juiste gebruik beoordeelen Het is hier de plaats, enkele woorden te besteden aan het zg. „jachtschot", een begrip, dat sinds kort in ons leger eenigen in gang heeft gevonden Wij zouden hier ernstig willen waarschuwen tegen de vaak overdreven voorstelling, welke men zich wel eens maakt van de te verwachten resultaten van dergelijke vuren. 1053

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 19