laagsten stand d.i. 32 cm. boven de opstellingsplaats, doch veelal tusschen dit bedrag en den hoogsten stand c.q. in dien hoogsten stand d.i. 75 cm. boven den grond. Een verdediger, hoe geschokt deze ook moge zijn door vooraf gegane vuren van artillerie, mitrailleurs, infanteriegeschut enz., zal zijn aandacht blijven besteden aan vijandelijke mitrailleurs en overige infanteriewapens. De mitrailleurs in voorste lijn zijn door hun wijze van steunen zeer zichtbaar, moeten zij daarbij volgen en zich verplaatsen (uiteen nemen, in elkaar zetten) dan zijn zij nog zichtbaarder met tevens als nadeel, dat de neventroepen lijden onder het op die mitrailleurs afgegeven vuur. ad 3e. Wordt het vuur door openingen heen onmogelijk n blijkt dat vuur over eigen troepen evenmin kan worden afgegeven, dan kan het noodig zijn mitrailleurs tot in de vuurlinie te doen oprukken (zie o.a. I. M. T. 1926 No. 11, blz. 762). Uitgaande van den meergenoemden afstand van 500 m. zullen de mitrailleurs dus vuren op de afstanden van den karabijnmi trailleur. Uit den aard der zaak is dit geen bezwaar, hoe meer vuur op den verdediger hoe beter, maar wanneer kan het noodig zijn dat aldus wordt gehandeld Wij zouden hierop willen antwoorden le. Niet eerder alvorens alle karabijnmitrailleurs, dus ook die van de reserve-afdeelingen zijn ingezet. 2e. Alle mogelijke manoeuvres zijn uitgevoerd, teneinde het voor waarts gaan der infanterie te ondersteunen m.a.w. wanneer het geheele vuurfront is vastgeloopen en een bepaald aanvals- object van zoo uiterst taktisch belang is, dat het in bezit moet worden genomen. Punt 105 van het G. V. I. geeft o.m. aan dat de compagnies commandant het gebruik vaststelt van de aan hem toegevoegde mitrailleurs. Wij zouden op deze bevoegdheid één uitzondering willen maken en wel het plaatsen van mitrailleurs in voorste lijn mag alleen geschieden op last van bataljons- of hoogere com mandanten. Alleen deze hoogere commandanten kunnen beter beoordeelen, in verband met den algemeenen taktischen toestand, of plaatsen in voorste lijn gewettigd is. ad 5e. Worden de mitrailleurs in voorste lijn geplaatst, dan zal bij het voorwaarts gaan der infanterie onmiddellijk rekening gehouden moeten worden met de veiligheidsfactoren voor de breedte. Door toepassing van deze veiligheidsfactoren zal van den oor- spronkelijken vuursector een belangrijk bedrag aan beide zijden worden ingeboet. Wanneer de infanterie slechts 50 m. is vooruit- 1062

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 28