B Het betere is de vijand van het goede. Mitrailleurs, welke hun objecten zien, hebben meer kans deze te treffen dan indien zij ze niet zien. A Gelooft gij dat Gelooft gij niet, dat de waardeering van afstanden oorzaak is van een dikwijls voorkomende vergissing B Ongetwijfeld. A Nu zal ik U op mijn beurt antwoorden van twee kwade dingen moet men het minst kwade kiezen. Aangezien gij niet zeker zijt van het vuur van de mitrailleurs bij directe richting, welnu verbergt ze, stelt ze veilig op, zij zullen evengoed schieten. B Dat is juist wat ik bestrijd. A Hebt gij er ervaring mede opgedaan B Neen, maar de logica A Kom> nu, de logica heeft hier niets mede te maken er zijn feiten en ik zal er eenige van opnoemen. Voor het gebruik der mitrailleurs stelt gij U nog op het stand punt, dat wij in 1870 innamen voor het gebruik der artillerie. Sinds dien tijd zijn er steeds vorderingen gemaakt men schiet niet meer zoo maar langs het kanon en direct op het doel. Men dekt zich, en om reden, en men gebruikt geperfectionneerde richtmid- delen. Onze mitrailleurs hebben ze nog niet, maar dat zal wel komenbat moet komen onze instrumenten zijn nog te veel onvolledig. B Gaat door, ik begin U te begrijpen. A Zegt mij eens, welk verschil er eigenlijk bestaat tusschen artillerie en mitrailleurs De eerste vuurt op groote afstanden met groote projectielen, welke verscheidene kilogrammen wegen de mitrailleur schiet op kleinere afstanden met kleinere projectielen' die slechts enkele grammen wegen. Waarom zou alleen de artil lerie, volgens voorschrift, gebruik mogen maken van vuurwijzen uit gedekte en veilige opstellingen Waarom zou de mitrailleur gedwongen worden om te vechten, zooals de Pruisen voorheen, geheel ongedekt B Dat is de taak van de infanterie. A Dat is toch wel een beetje al te dwaas 1 Strekken alle pogingen der wetenschap zich niet uit tot vermindering der kwets baarheid van die ongelukkige infanterie Zijn niet de artillerie, de vechtwagens tot stand gekomen uitvindingen om haar verliezen te verminderen Maar zij, de ongelukkige, zou zij pr niet aller eerst naar zoeken om zich met de minste schade er door heen te slaan B Kom, laten wij niet afdwalen. De infanterie heeft als voor naamste wapen den mitrailleur, de infanteristen willen hem in hun voorste gelederen hebben A Gij draalt. Gaat nu toch niet de strijdvraag ophalen van de voorstanders, die den mitrailleur naar achteren en zij, die hem willen bij het eerste echelon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 34