4e. De geweermitrailleur in voorste lijn, de mitrailleur meer naar achteren, vurende over eigen troepen of door openingen. Bij het geven van eenige nadere toelichtingen op bovenstaande punten, zal hierin tevens verwerkt worden het gebruik van mitrail leurs uit achterwaarts gelegen stellingen en wel speciaal de voordeel en. De nadeelen zullen aan het eind van dit artikel ter sprake worden gebracht. -r ad le en 2e. Het gedekt in stelling komen behoeft geen ver dere toelichting, alleen zij ten overvloede nog vermeld, dat mitrailleurs, welke tijdens het in stelling komen ontdekt worden, veelal ten doode zijn opgeschreven. Men hoede zich voor open en ongedekte ruimten en make liever een omweg om de gegeven opstellingsplaats te bereiken. Het gedekt in stelling staan vereischt eenige toelichting. Allereerst wat verstaan de Franschen onder „tir masqué", ia de praktijk toegepast Teneinde hieromtrent een denkbeeld te verkrijgen, diene het volgende voorbeeld. Mitrailleurs hebben stelling genomen achter een hoogtekam. De stelling is zoodanig verkend, dat de minimum; baan, waarmede nog gevuurd moet kunnen worden, het vereischte aantal duizendsten vrij blijft van de kam. De vuurleider bepaalt in het terrein de noodige richtpunten, laat hiervoor de afstanden opmeten en bepaalt de respectievelijke ter- reinhoeken. De stukken worden in de richting gebracht door middel van, baken, terwijl de hoogterichting vizierhoeken en terreinhoek als de som of het verschil in duizendsten aan de stukken wordt opgegeven. Door middel van het kwadrant wordt nu deze richting uitgevoerd. Uitgaande van een richtpunt wordt een bepaald object onder vuur genomen door het geven van een zijdelingsche- en hoogte- correctie in duizendsten. Onze Indische terreinen Ieenen zich in het algemeen niet voor de boven, in het kort, beschreven opstellingswijze, ook al staan de mitrailleurs een 1000 tot 1200 m. achterwaarts. Evenmin zou den wij ons willen uitspreken voor de aangegeven richtmethoden. Niet alleen zijn hiervoor onze instrumenten minder geschikt, (i) maar zijn er andere middelen om tot hetzelfde doel te geraken. Zijn echter de Indische terreinen in het algemeen geschikt om: een gedekte opstelling te kiezen (r) Het kwadrant heeft bereids een verandering ondergaan en wel zoo danig, dat de hoogterichting onmiddellijk in °/ftn kan worden aangebracht. 1070

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 36