Uit een technisch oogpunt staan alzoo de stellingen in den rand niet achter bij die aan den rand, uit een taktisch oogpunt zijn zij de eenige juiste. Een ander voorbeeld, betrekking hebbend op het groote voor deel van gedekte stellingen, is het navolgende aan de praktijk ontleend Een sectie mitrailleurs, welke gedekt kon opmarcheeren, kwam in stelling in een vrij markante en kleine kampong (Res. Preanger- Regentschappen, blad 36 C, ruit E 5, 4 mm. N. Soekabiroes Wetan, waarin klapperteeken). De leider van de oefening had zich o.a. ten doel gesteld de aanvallende troepen te bekwamen in het aanpeilen van mitrailleurs. Daartoe was deze sectie als rood ingdeeld. De sectie kwam een acht tot vijftien meter achter den kam- pongrand in stelling en gaf daarna verschillende vuren af. Geen enkel bericht kwam binnen aangaande de opstelling der mitrailleurs, evenmin een globale aanwijzing, waaraan men meestal niets heeft. Een andere roode sectie had zich achter een weg, van voren gedekt door een vrij dichte boomenrij opgesteld en zich tevens voor waarneming van boven gecamoufleerd. Ook deze sectie, welke ongunstiger was opgesteld dan de eerste, gaf herhaaldelijk vuur- stooten af. Geen bericht kwam binnen. Op een gegeven oogenblik deboucheerde blauwe infanterie op nog geen 50 m. haar voorbij. Conclusies le. Door het kiezen van gedekte stellingen, zullen de stukken de doelen in het algemeen niet zien. Er zal dus worden gevuurd met de zoogenaamde indirecte richting, terwijl de waarneming direct is. Deze wijze van richten sluit echter geenszins het gebruik van kwadrant en hoekmeter in zich, terwijl de uitvoering dezer richting in nauwkeurigheid niet achter staat bij de directe richting, indien de vuurleider van zijn taak op de hoogte is. Ter illustratie zij medegedeeld, dat de door ons vermelde conclusie reeds gedurende geruimen tijd praktisch wordt toe gepast bij de 2e mitrailieurcompagnie te Tjimahi. 2e. Mitrailleurs, welke gedekt in stelling komen en zich gedekt en oordeelkundig opstellen, zijn in het algemeen niet aan te peilen. In verband met bovenstaande conclusies, zij er nogmaals en met nadruk op gewezen, dat de commandant aan wien mitrailleurs zijn toegevoegd, ongeveer de taktische opstellingsplaats aangeeft. De technische opstellingsplaats worde bepaald door den com mandant van de toegevoegde mitrailleurs. 1072

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 38