ad 3e. De technische vuurleider stelt zich zoodanig op, dat hij zijn doelenstrook zoo goed mogelijk kan overzien. Het zal dus van voordeel zijn, indien een doinineerende opstelling gevonden kan worden, waarbij tevens de stukken mede van kunnen profi- teeren (vuren over eigen troepen en langer steunen). De plaats van den vuurleider dient echter met zorg gekozen te worden, op dat deze niet de aandacht trekt van den vijand speciaal geldt dit, wanneer van een hoog punt gebruik wordt gemaakt. De schaarkijker en de afstandmeters moeten gedekt of vermoffeld worden opgesteld, beweging moet worden vermeden en mag alleen gedekt, zoonoodig kruipende of gebukt, geschieden. De verbindings manschappen tusschen den vuurleider en de sectiën of stukken zullen zich eveneens verborgen opstellen voor gezicht. Door veel te oefenen en de menschen te wijzen op het groote belang van gedekt werken, is in dit opzicht zeer veel te bereiken. ad 4e. Hierover beslissen uitsluitend de taktische toestand en het terrein het laatste de Indische terreinen in het bijzonder. De nadeelen. Ie. Hoe meer de stellingen naar achteren zijn gelegen, des te meer zorg dient te worden besteed om in voortdurende verbinding te blijven met het te ondersteunen onderdeel. 2e. Bij het verbreken der verbinding zal de vuurleider, om aan de hem opgegeven taak te voldoen, dikwijls eigener initiatief moeten vuren met alle consequentie's hieraan verbonden in het bijzonder de groote moeilijkheid om vriend van vijand te onderscheiden. Van zijn taktische kennis wordt derhalve veel geëischt (zie onder algemeen van dit artikel). ad le. Voor het tot stand brengen van verbindingen zullen in het kort ter sprake worden gebracht de navolgende mogelijkheden a. de ordonnans. b. seingemeenschap met armen. c. telefonische verbindingen. a. Het gebruik van ordonnansen is de oude beproefde methode zij wordt toegepast voor het overbruggen van kleine afstanden en voor grootere afstanden, wanneer andere aanwezige ver bindingen mochten falen. Voor mitrailleurs, welke uit achterwaarts gelegen opstel lingen a la minute moeten vuren, is deze methode van over brenging te traag. In voorste lijn is zij meestal de eenigst bruikbare. b. Geaccidenteerde terreinen leenen zich dikwijls om een ver binding tot stand te brengen door middel van teekens met 1073

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 39