Kan dus het kind in voorbeeld ill op blz. 651, betrekking 'hebbende op het kind, dat zit te spelen met een bouwdoos en waarbij de Sachliche moeder bewondering uitspreekt over het 'bereikte, en de Ichhafte lof geeft omdat het kind zoet en knap is, tegelijkertijd tegenover een Ichhafte en een Sachliche moeder komen te staan Neen Nu wil ik om U het duidelijk te laten aanvoelen een kleine verandering aanbrengen in de redactie van het voorbeeld III. „Een kind zit te spelen met een bouwdoos, enz. enz.". „Een kind, dat nogal een dunk van zichzelf heeft, zit te spelen met een bouwdoos, enz. enz.". Wat zal nu de Sachliche moeder zeggen „Een kind zit te spelen met een bouwdoos, enz. enz.". „Een kind, dat reeds genoeg verdriet over zijn onhandigheid beeft, zit te spelen met een bouwdoos, enz. enz.". Zijn ook thans de woorden van de Ichhafte moeder geheel af de keuren Hiermede wensch ik dus te zeggen, neem ook in een voor beeld een kind, dat gij tot onderwerp van Uw studie maakt zooals het is, dus met de karaktereigenschappen dat het op dat moment heeft Dat is geenszins eenvoudig, ja zelfs onmo gelijk Mag ik Uw aandacht dan weer vestigen op de „abstracte methode" van de klassieke School. Nu de andere kant van dit voorbeeld, indien de moeder Ichhaft of Sachlich is, heeft dan het kind er niets van medegekregen bij aanschouwen van het levenslicht? Dus de kwestie van „de erfelijkheid" en zijn deze gegevens niet noodig voor de juiste afschildering van het kind uit het voorbeeld. Dan nog de leeftijd van dat kind en heeft in die jaren de omgeving niet haar invloed gehad op de vervorming van zijn karaktereigen schappen tot op het moment der studie. Dit is het „milieu", waar ook gegevens voor noodig zijn. Dan nog de persoon van den opvoeder zelf, zooals die is, kunnen we daar ooit volledige gegevens van hebben Thans nog een kleine verandering in de redactie van het derde voorbeeld onder IV op blz. 655. „Een kind van 3 of 4 jaar heeft een schaar veroverd, de Ichhafte moeder bang voor ongelukken, neemt de schaar oogen- blikkelijk wegde Sachliche daarentegen, zal het wijzen op de gevaren en indien het zich bezeert, niet de de schaar afnemen, enz., enz.". „Een kind van 3 of 4 jaar heeft een scherp tafelmes veroverd, enz. enz.". Wat doet nu de Sachliche moeder? Evenals bij de uitvinding van nieuwigheden de behoeften en daarmede de begeerten van den mensch toe-, zullen die bij het 1078

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 44