Het z.g. „vuur op groote afstanden" kan, op over eenkomstige gronden, bezwaarlijk anders, dan volgens het beginsel van centralisatie worden afgegeven. Dikwijls zal daarom, zoowel f .a i ne ng, a's ^et afgeven van vuren op groote af- atsianden, aan éénzelfde groep worden opgedragen. Artillerie voor rechtstreekschen steun van de infanterie De troepen, welke zich ten aanval opmaken, hebben directen steun van noode ter bescherming tegen de uitwerking van infan- terie-wapens van den tegenstander. De taak van de artillerie is s vijands vuur te onderdrukken, te neutraliseeren, ten einde het voorwaarts gaan van de eigen infanterie mogelijk te maken. Aanvankelijk, op de groote afstanden van den vijand, is het zeer goed mogelijk, de artillerie te gebruiken over het geheele gevechtsfront, zoodat het vuur wordt ingezet op die gedeelten waar dat het meest noodzakelijk is, ten einde het verdedigingsstelsel' te ontwrichten. Doorloopende vuursteun zal in dit stadium van het gevecht veelal onnoodig zijn. De artillerie, welke vroegtijdig in stelling zal zijn gebracht, reeds voordat de eigen infanterie ten aanval overgaat, ter be scherming van deze tegen vuurovervallen, aanvallen in de periode van gereedstelling e. d., zal zich op vrij grooten afstand van den vijand bevinden. Zij bestrijkt daardoor een groot gebied, zoodat wederkeenge steun van de verschillende afdeelingen zonder tiid- roovende stellingverandering kan plaats vinden. Aan de waarne ming zullen in dit stadium ook niet die enorme zware eischen behoeven te worden gesteld als bij een latere phase. Luchtwaar- neming zal nu dikwijls nog uitkomst kunnen brengen. Centrale leiding zal in dit stadium weinig bezwaren medebrengen, doch daarentegen, ten gevolge van de uitgebreide schootsvelden, welke de artillerie thans nog bezit, voordeel afwerpen, temeer, waarde verbindingen nog weinig kwetsbaar zijn en de gevechtshande- mgen in een betrekkelijk langzaam tempo verloopen. Juist door deze centralisatie zal de artillerie in staat zijn, door opvolgende snelle concentraties van vuur op de belangrijkste gedeelten van het front s vijands verdedigingssysteem te desorganiseeren. Het komt er hier in de eerste plaats dus op aan, snel een bepaalde strook te neutraliseeren. Snelheid is nu van primair belang, juistheid een van tweede orde. Bovendien brengt centralisatie het bijkomstige voordeel, dat momenteel werkelooze contra-artillerie op eenvoudige wijze kan worden in gezet. De toestand wijzigt zich echter voortdurend en wel meer naarmate de aanval terrein wint; de moeilijkheden voor de artil lerie met en minder voor de infanterie, juist omdat dit wapen dan art. steun meer dan ooit behoeft, bereiken ten slotte haar hoogte punt op het oogenblik, dat deze laatste op korten afstand van de vijandelijke opstelling is gekomen. Het zijn deze laatste hon- 1039

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 5