Dit werd gedaan, om de eenvoudige reden, dat voor degenen, die na de opleiding bij het Depot-Bataljon naar de veldbatal- jons worden overgeplaatst en zeer zeker voor de manschap pen, die thans reeds bij de veldbataljons zijn ingedeeld, nog altijd de gelegenheid moet openstaan, om in een bijzondere betrekking geplaatst of voor een kaderopleiding in aanmerking te worden gebracht. 2. Ware niet juist uit bezuinigingsoverwegingen een compagnie bij het Depot-Bataljon opgeheven, dan zouden wij willen pleiten voor oprichting van twee compagnieën met voortge zette opleiding bij het Depot-Bataljon, voor elke Divisie één. Thans kan hiervan geen sprake zijn, doch het plaatsen van een Kapitein-Instructeur of oud Luitenant-Instructeur met practische kennis van de nieuwste methoden van oefening van den troep, uitsluitend belast met de leiding bij de voort gezette opleiding, zou geen overbodige luxe zijn. 3. Teneinde den overgang van het thans gevolgde systeem naar het hierboven bepleitte mogelijk te maken, zouden bij zondere maatregelen moeten worden getroffen. Immers voor de voortgezette opleiding bij het Depot-Bataljon zijn 8 maanden benoodigd en hoe zou gedurende dien tijd in de aanvulling van het XVde en XIXde Bataljon moeten worden voorzien Voor deze bijzondere maatregelen is thans de toestand bij het Depot-Bataljon juist gunstig. Binnen den tijd van l'/2 maand zullen ongeveer 300 recruten worden afgericht. Dit is voldoende om volgens het nieuwe systeem na 8 maanden secties voor twee veldcompagnieën af te leveren. Indien dus gedurende deze 8 maanden het XVde en XIXde bataljon in de behoeften voor de overige veldbataljons voorziet en gesteld, dat alsdan deze beide compagnieën daardoor geheel opgelost zouden zijn, dan kunnen de in dien tijd bij het Depot-Bataljon afgerichte recruten onmiddellijk in de behoeften van deze beide bataljons voorzien en de overgang van het thans gel dende naar het nieuwe systeem gelijdelijk hebben plaats gehad. 4. Als slot dienen we nog eenige toelichtingen te geven op de hierboven staande schets. Bij aandachtige bestudeering zien we, dat het verblijf bij de veldbataljons in 4 perioden is ingedeeld, nml. een verblijf bij elk bataljon der Divisie van l'/2 jaar. Na den tijd van 6 jaar komen de manschappen wederom terug bij het Depot-Bataljon. Teneinde dit mogelijk te maken, is het noodig, eenige wijzigingen in het verlofsreglement aan te brengen. Zooals thans de bepalingen gelden kunnen de Europeanen, die buiten Nedarlandsch-Indië voor den kolonialen dienst zijn aan genomen en op wier behoud voor den dienst wegens gedrag en geschiktheid wordt prijsgesteld, na een diensttijd van tenminste 6 werkelijk voor pensioen in aanmerking komende jaren in de 1 094

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 60