6. EEN WATERDICHTE VELDZAK. door P. SCHOLTEN. Kapitein der Infanterie. Het zal velen officieren en zeker hun die eenigen tijd in het Gouvernement van Atjeh en Onderhoorigheden geplaatst waren bekend zijn, dat dikwijls op den eersten dag van een patrouille de tot een brigade behoorende manschappen, hetzij gedurende den marsch of tijdens een rust, vergunning vroegen een bladscheede van den pinangboom (oepih in het Jav. en het Mal., Th. eutoeë, loembar (Atj.) te mogen oprapen en medevoeren. Wanneer dan 's middags de brigade goed en wel onder de zeilen lag, de man schappen gebaad, gekookt en gegeten hadden, dan zag men de zakmessen voor den dag halen en de Kromo's zoowel als de Am- boineezen en de Menadoneezen zich beijveren den vereischten vorm aan het pinangblad te geven. In het alleereerst snapte men als patrouille-commandant nog niet recht wat de bedoeling van een en ander was, doch dit werd spoedig duidelijk wanneer men de manschappen het leerachtige soepele blad, ontdaan van den buitenbast, voor het geven van de juiste breedte op den veldzak zag passen. En inderdaad had dat schutblad iets met den veldzak te maken. De bedoeling toch was dit blad onder de veldzakklep om het boveneinde van de zich in den veldzak bevindende kleedingstukken te buigen, ten einde aldus, beter dan de klep dit alleen deed, de goederen tegen natworden te vrijwaren. Deze vindingrijkheid stelt de minder goed gesitueerden onder de manschappen in de gelegenheid om op een goedkoope manier hun spulletjes tegen de inwerking van God Pluvius te beschermen. De beter bij kaszittenden kunnen zich de weelde veroorlooven er een blik op na te houden, dat gevuld met de mede te nemen kleedingstukken en levensmiddelen binnen den veldzak wordt ge plaatst. Op iederen post is meestal wel een Chineesche toekang te vinden, die van een petroleumblik een binnenblik voor den veldzak tegen de meestal geringe prijs van ongeveer 1 gulden vervaardigt. Bovengenoemde beschuttingsmaatregelen, nl. het gebruik van pinangblad en binnenblik wijzen er op, dat er met onze tegen- 1105

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 71