woordige veldzakken, althans wat de waterdichtheid betreft, iets niet in orde is. Dit is dan ook inderdaad het geval De tegen woordige veldzak verleent geen afdoende bescherming van den inhoud tegen binnendringen van regen en kaliwater. De bepakkingscommissie infanterie 1928 heeft dit ten rechte als een groot bezwaar van den tegenwoordigen veldzak (zoowel oud als nieuw model) aangevoeld en pleit in haar beschouwingen over deze kwestie voor de invoering van een binnenblik. De commissie zegt o.m. in haar verslag, dat het binnenblik door den soldaat in het gewest Atjeh en Onderhoorigheden gebezigd wordt, omdat in de praktijk gebleken is, dat de veldzak, ook die van het z.g. waterdichte model, in het gebruik niet voldoende waterdicht is, althans niet voldoende beschut tegen regen- en bandjirwater. De soldaat stelt op het medevoeren van het binnenblik bijzonder prijs, omdat dit hem in staat stelt zijn daarin geborgen kleeding in drogen staat te houden en zijn levensmiddelen voor bederf te vrijwaren. Hij getroost zich gaarne dit meerdere gewicht. De marschvaardigheid heeft blijkbaar door het medevoeren van het binnenblik niet te lijden. Het bezwaar (van intendance zijde ver moedelijk), dat tegen het medevoeren van het binnenblik wordt aangevoerd, is gelegen in de meerdere reparatie als gevolg van het doorslijten van den bodem der veldzakken Het doorslijten van den bodem der veldzakken wordt voor namelijk geweten aan a). het schuren van den veldzakbodem tegen de achtertasch en gesphaak, b). het gebruik van bovenbedoeld binnenblik, hetwelk roesten en wrijving op de scherpe kanten van het blik tengevolge kan hebben.(i) Ten aanzien van de z.g. waterdichtheid van den veldzak zijn door de commissie enkele proeven genomen, welke hieronder worden vermeld 1). De veldzak voorzien van een binnenblik werd gedurende 1 nacht recht opstaande, in water geplaatst, zoodanig dat de bodem van den veldzak ongeveer 1 dm. diep in het water stak. Bij de opening op den volgenden morgen bleek zich in den veldzak en het blik, dat lek bleek, ongeveer 3]/4 liter water te hebben verzameld. Het water zag donkerbruin van kleur. (i) Wel duidelijk is gebleken, dat de slijtage ontstaan door de oorzaak onder a) genoemd veel grooter is dan onder b). Dit spreekt haast wel vanzelf. Binnenblikken worden bijna uitsluitend op Atjeh toegepast, slijtage als onder a) bedoeld doet zich uit den aard der zaak ook op Java gelden. De reparatiekosten zijn zeer aanzienlijk. 1106

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 72