liter helder water op den bodem had verzameld. De goederen en levensmiddelen bleken gedeeltelijk doorweekt te zijn ten gevolge van het door de vouwen van het waterdichte doek doorgedrongen water. Conclusie De veldzak, waarin de goederen in het waterdichte doek waren gewikkeld, biedt onvoldoende bescher ming tegen bandjirwater. Het waterdichte doek zelf is gebleken geheel waterdicht te zijn. Het natworden van den inhoud van den veldzak moet geweten worden aan het doorsiepelen van het water door de vouwen van het doek, waarmede de goederen zoo goed mogelijk waren omwikkeld. Uit de proeven 1 en 5 mag de conclusie worden getrokken, dat de voor de veldzakken gebezigde stof slechts gedeeltelijk niet kleurvast is. Ook uit den troep werden daaromtrent klachten ver nomen. De commissie komt tot de eindconclusie, dat de z.g. waterdichte veldzak, gewijzigd zooals de commissie die voorstelt (o.m. verlengen van de klep van den veldzak met ongeveer 5 cm., het aanbrengen van grootere zijkleppen, zoomede het verlengen van de schoen riemen) tegen regen voldoende bescherming verleend, indien de goederen in het stuk waterdichte doek worden gewikkeld. Voor patrouilles, waarbij veelvuldig rivieren van eenige diepte moeten worden overgetrokken, verleent zij onvoldoende beschutting. Waar voor den man op patrouille van bijzonder belang acht'mét het oog op het behoud van een goed physiek en een opgewekt moreel en de praktijk heeft geleerd, dat laatstgenoemde factoren een gunstigen invloed uitoefenen op het uithoudingsvermogen van den man, ver meent zij geen bezwaren te mogen aanvoeren tegen het eventueel medevoeren van een binnenblik door den man, te meer waar door het vervallen van den achtertasch een der oorzaken der groote slijtage is opgeheven. Wordt bovendien geëischt, dat het mede te voeren blik ronde hoeken moet bezitten, gevernist of geverfd is, dan zal daarmede roestvorming en scheuren worden voorkomen en ook de andere reden van meerdere slijtage zijn opgeheven. Zooals den lezer bekend zal zijn, is thans beslist, dat geleidelijk tot de invoering van de nieuwe bepakkings- en draagwijze van de uitrusting zal worden overgegaan. De oplossing van het veld- zakkenvraagstuk komt dus eigenlijk hier op neer a). Voor Java wordt genoegen genomen met bescherming van den veldzakinhoud tegen regen. Hiertoe acht men de bestaande 1108 U3[3ppiUISU3A3I ua U3J3p33J>J 3§0.ip UBA pnOipq }3g 3ISSUUUJ03 3p

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 74