z.g. waterdichte veldzak (welke niet waterdicht is) voldoende,, mits de goederen in den veldzak met een stuk waterdicht doek- worden omwikkeld, b). Voor patrouilles, practisch dus in hoofdzaak in de Buiten gewesten, levert de veldzak onvoldoende beschutting tegen bandjirwater en kan de man eventueel (blijkbaar dus op eigen kosten) een binnenblik medevoeren. ad a). Bovenvermelde oplossing komt ons niet ideaal voor. Men krijgt den indruk, dat, wat de troepen op Java betreft, te veel is rekening gehouden met den vredestoestand. In oorlogstijd,, alsook bij het beteugelen van opstanden zal het toch dikwijls kun nen voorkomen, dat troepen een rivier van aanzienlijke diepte zul len moeten doorwaden. Doch ook bij oefeningen in vredestijd is dit geenszins uitgesloten, indien althans de hand wordt gehouden aan het bepaalde in het V. O. I. punt 33, c. nl. „In de le en 2de periode zullen nu en dan oefeningen moeten worden gehouden waarbij het overtrekken van rivieren op den voorgrond treedt".. Zeer ten rechte vestigt de H. O. Z. in „Practische wenken voor het overtrekken van rivieren", de aandacht op deze voor den troep zoo belangrijke kwestie. „Zelfs geoefende zwemmers zijn nog vaak niet in staat, deels om redenen van moreelen aard, deels ten ge volge van te weinig uithoudingsvermogen en te geringe ervaring ondoorwaadbare, min of meer breede, sterk stroomende of bandjir- rende rivieren en bergstroomen met zich daarin bevindende rots blokken, kuilen, enz. over te trekken, of zelfs doorwaadbare rivieren te doorwaden. Daar het een als het ander in de praktijk voor mili tairen noodzakelijk is, dient zulks veelvuldig te worden beoefend en zullen daartoe zoo noodig moeilijke overgangsplaatsen elders moeten worden opgezocht". Ook tijdens manoeuvres, meerdaagsche oefeningen en oefeningen tegen verzetslieden, zal een richtige uitvoering van een opdracht het doortrekken van een rivier dikwijls noodzakelijk maken. Met des te meer animo zullen deze oefeningen verloopen indien de man weet, dat hij met een gerust hart de kali kan instappen, zelfs als het water zijn veldzak bereikt, m.a.w. indien hij weet, dat zijn veld zak waterdicht is. 110» (1) Men zal misschien opmerken, dat het in het water hangen van den veldzak kan worden voorkomen. Dikwijls ziet men, althans bij rivieren met geringe stroomsterkte, de manschappen de veldzakken op den schouder of op het hoofd dragen ten einde nat worden te voorkomen. Dit mag echter eerst worden toegestaan, indien het gevaar voor ongelukken vrijwel is uitgesloten. Het spreekt vanzelf, dat een diepe rivier met eenigszins sterke stroom deze wijze van overtrekken onmogelijk maakt, omdat de menschen beide handen noodig hebben elkaar vast te grijpen en vast te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 75