legerbestuur de proeven met dit olieverfpreparaat overneemt. Men zou b.v. 10 flink gebruikte willekeurig gekozen veldzakken aan een proef kunnen onderwerpen. Het zou verder aanbe veling verdienen ook eenige gerepareerde en van opgezette stukken voorziene veldzakken uit te kiezen. Water, dat zooals uit het verslag van de bepakkingscom missie blijkt door de vouwen van het door haar gebruikte waterdichte doek de beste beschermen goederen kon bereiken, kan bij de met het olieverfpreparaat bewerkte veldzakken gemakkelijk worden geweerd, door eventueel ontstane vouwen eenvoudig met het preparaat in te smeren, waarna de water dichtheid wederom is verzekerd. Verder heeft de met het pre paraat bewerkte stof de eigenschap niet te plakken noch vlekken achter te laten op de met de stof in aanraking ge brachte goederen. Het spreekt vanzelf, dat het linnen alvorens het tot veldzakken wordt verwerkt kan worden geïmpreg neerd, doch noodig is dit niet. Het voordeel zit juist in de mogelijkheid de bestaande veldzakken waterdicht te maken. Aanwending van het preparaat opent overigens vele perspec tieven. We denken aan het waterdicht maken van brigade- en dekzeilen, gasmaskertasschen, zakjes voor handgranaten en munitie, enz. 2). Een andere oplossing zou misschien de ondervolgende kunnen zijn Zooals hiervoor reeds is medegedeeld worden in het ge west Atjeh en Onderhoorigheden tot groote tevredenheid der patrouilleerenden z.g. binnenblikken, ontstaan door een be hoefte welke in de praktijk is gebleken, toegepast. Men zou dit blik kunnen vergelijken met een binnen- (de ware) veldzak, waar omheen voor het dragen een niet water dichte veldzak met riemen is aangebracht. Vanzelf dringt zich. nu de gedachte op Is het mogelijk deze buitenste schijn- veldzak weg te laten en alleen de eigenlijke binnenveldzak, die ten slotte het goed van den man droog houdt, voorzien van riemen, te gebruiken Ondergeteekende heeft hiermede in 1917 in A. en O. een proef genomen, welke zeer zeker goede verwachtingen beloofde. Het gebruik van zoo'n veldzak (het binnenblik dus met riemen) heeft vele voordeelen 1). Het van riemen voorziene veldblik zal goedkooper zijn dan den tegenwoordigen veldzak, welke zooals bekend 7.46 kost. 2). Het deksel van het blik, dat voor een goede afsluiting 1 dm. hoog ware te nemen, zal vlugger kunnen worden afgenomen, dan de klepriemen van den tegenwoordigen veldzak kunnen, worden losgemaakt. 1111

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 77